TMB Barcelona poptává 210 elektrických a hybridních autobusů
V Barceloně právě testují Solaris Urbino 12 hydrogen. Foto TMB
V příštích čtyřech letech vymění hlavní město Katalánska asi 410 autobusů, 62% má být elektrických s bateriemi nebo na palivové články. První výběrové řízení probíhá.
Úterý, 23. února 2021, rebus
Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) po dohodě s Metropolitním úřadem pro dopravu (ATM) zahájila minulý týden výběrové řízení na nákup 210 elektrických a hybridních autobusů. Objednávka rozdělená do pěti částí v celkové hodnotě 116 milionů Eur, bude sloužit k urychlení snižování emisí v příštích čtyřech letech. Nová vozidla nahradí 15 let staré autobusy, které dosáhnou konce své životnosti mezi letošním rokem a rokem 2025, a další s technologiemi přispívajícími ke znečistění ovzduší, uvádí TMB.

Jedná se o první krok po vloni zveřejněném plánu na zlepšení kvality životního prostředí v barcelonském autobusovém parku, podle kterého budou pořizována pouze čistá, nejlépe elektrická, vozidla.

Dvě části tendru jsou zaměřené na bateriové elektrické autobusy, celkem 78 e-busů: 29 kloubových vybavených pantografem pro rychlé dobíjení a 49 standardních autobusů také s pantografem pro noční dobíjení v depu. Druhá část je rozdělena do dvou dílčích šarží, které mají být zadány různým dodavatelům.

29 kloubových elektrických vozidel s rychlých dobíjením doplní 23 vozidel podobných aktuálně dodávaných (od společností Solaris a Irizar) a sedm, které jsou už v provozu na lince H16. Cílem je provést kompletní projekt elektrifikace hlavních tří městských linek v Barceloně: H16, H12 a V15.

Kromě elektrických vozidel tvoří největší skupinu 12 metrové hybridní autobusy na zemní plyn, celkem 85 kusů. Samostatně je poptáváno 23 kloubových autobusů se stejným pohonem. Všechny nahradí starší vozidla na CNG.

Poslední část je dodávka 24 dvoupodlažních autobusů s diesel-elektrickým hybridním pohonem pro flotilu Barcelona Bus Turístic.

Prezidentka TMB Rosa Alarcón uvedla „TMB naplánovala v příštích šesti letech investici ve výši více než 400 milionů Eur zahrnující nejen nákup nejčistších autobusů, ale také pomocná vozidla, nezbytnou infrastrukturu a podporu vodíku a bioplynu jako zelených energií pro budoucnost, kterou chceme co nejvíce urychlit“.

Letos bude do provozu v Barceloně zařazeno 77 nových "zelených" autobusů. Osm elektrických na palivové články od Caetano Bus. 23 elektrických od Solaris a Irizar a 46 hybridních CNG dodaných MAN a EvoBus.

TMB

ZIEHL-ABEGG CZ
Volvo electric