Stornování zakoupené místenky před odjezdem u mezinárodní přepravy
Napsal nám náš čtenář L.Santiago de la Cruz o problému s vrácením jízdenky s místenkou na mezinárodní spoj:
Pondělí, 04. srpna 2003, dabra
Napsal nám náš čtenář L.Santiago de la Cruz o problému s vrácením jízdenky s místenkou na mezinárodní spoj:
"Vzhledem k tomu, že jsem po těžké operaci ztratil hlas, nemohl jsem se zřejmě jasně domluvit se zaměstnankyní na přepážce prodeje jízdenek na Florenci dnes 3.8. v 10.00 hodin. Mám pro svou manželku zakoupenou jízdenku Praha - Mnichov v 15.00 hodin v ceně 950,- Kč ale z objektivních důvodů bylo nutno odjezd přesunout na pondělí. V pondělí však již bylo vše obsazeno. Požádal jsem tedy o vrácení ceny se srážkou, ale bylo mi řečeno, že to nejde. Na zadní straně jízdenky je však uvedeno, že jízdenku lze vrátist s příslušnou srážkou. Ve všeobecných dopravních podmínkách je potom uvedeno, že:

Jízdenku na mezinárodní spoje lze vrátit pouze v té kanceláři AMSBUS, kde byla zakoupena. Jízdenku lze vrátit nejpozději do času pravidelného odjezdu podle podmínek stanovených dopravcem.

Domnívám se, že jsem podmínky vrácení splnil ale mohu se samozřejmě mýlit a dovoluji si Vás poprosit o výjimku a o použití jízdenky k pozdějšímu datu a předem děkuji za pochopení."
Je mi líto, ale jediné, co je při předprodeji opravdu možné, je případné vrácení se storno poplatkem. Více předprodejce AMSBUS dělat nemůže a pokud jste podmínky splnil, nezbývá, nežli si stěžovat. Bohužel u zahraničních přeprav platí pravidla, která si stanoví pro storno dopravce - v tomto případě ČSAD Praha-západ, Nádražní 4, 154 04 Praha 5 stanovil minimální dobu pro storno 48 hodin. AMSBUS by měl tyto podmínky cestujícímu při prodeji místenky sdělit, pokud o to stojí.

O použití jízdenky na jiný spoj v žádném případě AMSBUS nerozhodne, protože není dopravcem - provozovatelem autobusového spoje. Jediná, slabá možnost, je se pokusit domluvit přímo s dopravcem, zda by vyjímečně neumožnil cestovat jindy.

Autobusová doprava je narozdíl od ČD provozována cca 200 dopravci a nalézt jednotnou metodiku a pravidla není lehké a asi ani možné.
(dabra)
Rošero P
IDOS