Solaris získal objednávku na první vodíkový autobus v Polsku
Solaris Urbino 12 hydrogen vyjede na začátku léta 2022 v polském Konine. Foto Solaris
Další
MZK ve městě Konin bude jako první dopravce provozovat Solaris Urbino hydrogen. Získá ho od výrobce pronájmem na čtyři roky.
Pondělí, 12. července 2021, rebus
Dopravní společnost Miejski Zakład Komunikacji (MZJ) ve městě Konin podepsala se společností Solaris Bus & Coach 7. července smlouvu na čtyřletý pronájem autobusu Urbino 12 hydrogen. Dodán bude do 12 měsíců. V Koninu bude do konce roku 2021 vybudována také první veřejná vodíková čerpací stanice v Polsku.

"Jsme svědky mimořádného okamžiku. Není to tak dávno, co naše společnost uvedla první elektrické autobusy na polský trh; a nyní podepisujeme první smlouvu na dodávku autobusů na vodíkový pohon do Koninu. Při mnoha příležitostech jsme deklarovali, že jsme průkopníky transformace veřejné dopravy v Polsku, a dnešní podpis smlouvu je toho důkazem. Vodík má velkou šanci stát se páteří transformace veřejné dopravy v Polsku a v celé Evropě,“ uvedl Javier Calleja, generální ředitel společnosti Solaris Bus & Coach.

Modernizace autobusové flotily Miejski Zakład Komunikacji v Koninu je jednou z mých politických priorit. Týká se to hlavně hybridních a elektrických autobusů. Podpis dohody o pronájmu vodíkového autobusu Solaris, pro mě znamená velkou radost. Konin přivítá celosvětově nejnovější řešení pro veřejnou dopravu. Věřím, že to bude jen začátek," řekl starosta Koninu Piotr Korytkowski.

Solaris 12 hydrogen měl premiéru v roce 2019 a doplnil nabídku vozidel bez emisí polského výrobce. V lednu 2021 absolvoval prezentace v několika polských městech, mimo jiné i v Koninu. Zástupci měst a provozovatelů veřejné dopravy měli možnost se osobně seznámit s výhodami tototo technologicky vyspělého vozidla. Zájem o vodíkový autobus projevili kromě Koninu také v Jaworzně, Krakově a Poznani.

K Rakousku, Německu, Itálii, Nizozemsku a Švédsku, kde už je v provozu přes 80 autobusů Solaris Urbino 12 hydrogen, se tak za rok připojí i Polsko. První město s vodíkovým autobusem leží ve středním Polsku a má asi osmdesát tisíc obyvatel. MZK provozuje 22 stálých linek 62 nízkopodlažními autobusy Solaris (také šest elektrických a šest hybridních), MAN a Scania. Ročně najedou asi 3,5 milionů kilometrů a přepraví přibližně 10 milionů cestujících, kromě Koninu ještě v pěti obcích.

Solaris Urbino 12 hydrogen. Foto Solaris
Solaris Urbino 12 electric a hybrid jsou v provozu ve městě Konin právě rok. Foto MZK
Volvo electric