Solaris uzavřel objednávky do Švýcarska i na domácím trhu
Šest elektrických autobusů Solaris Urbino 12 objednala dvě švýcarská města. Foto Solaris
Další
Po vítězství v tendru ve Švýcarsku dodá Solaris elektrická Urbino 12 do Lucernu a města Zug. Lublin objednal sedm kloubových ebusů.
Pondělí, 07. června 2021, rebus
Solaris podepsal na konci května rámcovou dohodu se skupinou čtyř švýcarských měst: Zug (Zugerland Verkehrsbetriebe AG - ZVB), Lucern (Verkehrsbetriebe Luzern AG - VBL), Schwyz (Auto AG Schwyz) a Thun (STI Bus AG), na základě které provozovatelé VBL v Lucernu a ZVB v Zugu objednali po třech elektrických Urbino 12 s nulovými emisemi. Dodávky jsou naplánovány na říjen 2021. Vozidla budou nasazena v dopravní síti Lucernu, městě na západním břehu Lucernského jezera, a v Zugu, který leží na východním břehu jezera Zug. Jedná se o jednu z nejmalebnějších a nejoblíbenějších turistických oblastí ve Švýcarsku. Výhody elektrických autobusů od Solaris si města vyzkoušela již v roce 2018. Několik týdnů vozily cestující a nyní za pár měsíců budou v provozu natrvalo.
Pohonná jednotka Solaris Urbino 12 electric se bude skládat z elektrické nápravy se dvěma integrovanými motory. Vybaveny budou bateriemi Solaris High Energy s celkovou kapacitou téměř 400 kWh, nabíjeny budou v depu. Tepelný komfort cestujícím zajistí moderní klimatizační jednotky s tepelným čerpadlem.

Provozovatel VBL v Lucernu zvolil řešení s napůl uzavřenou kabinou řidiče. Tato konstrukce zvyšuje komfort řidiče a umožní samostatné větrání a klimatizaci, kterými se minimalizuje možnost proudění vzduchu z prostoru pro cestující do prostoru řidiče.

Solaris je prvním výrobcem, jehož elektrické autobusy byly ve Švýcarsku testovány. Solaris Urbino 8,9 LE přepravoval cestující v Lucernu v říjnu 2012. V současné době jezdí nízkoemisní nebo elektrické autobusy značky Solaris v La-Chaux-de-Fonds, Lenzburg a Winterthur. První Solaris Urbino 8,9 LE electric bylo dodáno do Švýcarska do St. Gallen.

Po výsledcích výběrového řízení ve veřejné soutěži uzavřely Solaris Bus & Coach a lublinský provozovatel Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) 2. června smlouvu na dodávku sedmi kloubových elektrických autobusů Solaris Urbino 18 včetně nabíjecí infrastruktury. Dokončení dodávky je naplánováno na květen 2023.

Kloubové autobusy budou vybaveny bateriemi Solaris High Power s nominální kapacitou přes 150 kWh a 240 kW centrálním elektromotorem. Díky pantografu na střeše budou baterie dobity během několika minut a v noci pomocí konvenčního zásuvného připojení.

Interiér autobusu nabízí místo pro 120 cestujících se 40 sedadly, klimatizaci a USB porty. ZTM se rozhodl objednat systém vzdálené diagnostiky eSConnect, který umožňuje efektivní správu vozového parku elektrických autobusů a jeho optimální využití. Hlavní výhodou systému je, že umožňuje sledovat údaje o poloze vozového parku autobusů v daném čase a na jakémkoli místě, včetně údajů o aktualizovaném stavu baterie a vzdálené identifikaci potenciálních chyb.

Objednaná vozidla jsou prvními kloubovými elektrickými autobusy Solaris v Lublinu. Spolupráce měst Lublin a Solaris však sahá až do roku 1996, kdy Lublin, jako jedno z prvních polských měst, autobusy z Bolechowa získalo. V poslední době dopravce uvedl do provozu 32 elektrických autobusů Solaris Urbino 12 a 15 kloubových trolejbusů Solaris Trollino 18. ZTM také stále pokračuje v rozšiřování sítě svých městských nabíjecích stanic.

Do polského Lublinu přijede prvních sedm Solaris Urbino 18 electric. Foto Solaris
Volvo electric