Solaris Urbino na testech v Aténách
Solaris Urbino 12 electric v Aténách. Foto Solaris
Další
Řecká dopravní politika předpokládá nákup stovek autobusů bez emisí. Po čínském ebuse Yutong se cestující v hlavním městě vozí Urbino 12 electric.
Pondělí, 07. prosince 2020, rebus
Elektrický autobus Solaris bude testován provozovatelem veřejné dopravy OSY v aténských ulicích v příštích dvou měsících. Hlavní město Řecka vyzkoušelo už elektrické autobusy od BYD (bez cestujících) a Yutong, připravuje se tím na výběrové řízení, v příštích několika měsících mají města Atény a Soluň v plánu nakoupit 1 300 autobusů, většina bude elektrických. První tendr by měl začít na začátku roku 2021. Řecká vláda a ministerstvo infrastruktury a dopravy mají elektrifikaci dopravy na předním místě státní dopravní politiky.

Elektrické Urbino 12 zahájilo testy s velkou slávou v pátek 27. listopadu za účasti vedení OSY a Kostase Karamanlise, ministra infrastruktury a dopravy Řecka. Autobus bude provozován na lince č. 2 po centru města do konce ledna.

Dvanáctimetrový elektrický autobus Urbino je vlajkovou lodí společnosti Solaris a v roce 2016 získal prestižní titul „Bus of the Year“. Je vybaven bateriemi Solaris High Energy+ s celkovou kapacitou téměř 400 kWh a je doplněno plug-in dobíjením. Pohonná jednotka Urbino se skládá z elektrické nápravy se dvěma integrovanými motory o výkonu 125 kW. Urbino testované v Aténách pojme až 72 lidí, 30 může sedět. Vozidlo je přizpůsobeno pro osoby se zdravotním postižením, má prostor pro invalidní vozík a 16 sedadel přístupných z nízké podlahy.

Solaris Urbino 12 electric pro testování v Aténách. Foto Solaris
Volvo electric