Slovenský Martin připravuje vlastní dopravní podnik a kupuje autobusy
Ilustrační foto SAD Žilina
Dopravní podnik města Martin začne provozovat MHD v obcích Martin, Vrútky, Lipovec, Turčianske Kľačany, Bystrička od roku 2022. Začíná na zelené louce a soutěží 35 autobusů na CNG.
Středa, 10. března 2021, rebus
Dopravní podnik města Martin, který vznikl začátkem února letošního roku, vyhlásil veřejnou zakázku na nákup 35 nových autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG), kterými by měl od 1. ledna 2022 začít zajišťovat městskou hromadnou dopravu v aglomeraci Martin - Vrútky - Lipovec - Turčianske Kľačany - Bystrička.

Podle technické specifikace půjde o 12 metrové, plně nízkopodlažní, klimatizované vozy. Součástí dodávky je informační systém, bezpečnostní kamerový systém a 5 autobusů má být vybaveno i automatickým počítáním cestujících. K dispozici bude Wi-Fi připojení k internetu a nabíjecí USB zásuvky. Odbavovací systém má být připraven na papírové jízdenky a platbu v hotovosti i kartami. Barevné provedení autobusů nebylo zatím specifikováno.

Uchazeči mohou nabídky podávat do 8. dubna 2021. Kritériem pro zadání zakázky bude nejnižší cena. Při vyhodnocování nabídek se použije elektronická aukce. Dopravní podnik požaduje dodání autobusů do 15. prosince tohoto roku.

V roce 2020 se město Martin rozhodovalo, jak pokračovat v zajišťování MHD od ledna 2022. Původně pracovalo se třemi alternativami - buď vysoutěžené nového dopravce, nebo vytvořením společného podniku se soukromým dopravcem, nebo založením městského dopravního podniku. Na zasedání zastupitelstva v únoru 2021 město informovalo, že zvolilo poslední možnost a začátkem února 2021 byla založena společnost Dopravní podnik města Martin, s.r.o., která by měla od 1. ledna 2022 začít zajišťovat MHD v Martině a Vrútkách namísto dosavadního dopravce SAD Žilina. Nově vzniklý dopravní podnik bude muset do koce roku vybudovat celý podnik na zelené louce, včetně infrastruktury pro MHD. A zakoupit 35 nových autobusů, na které právě vypsal zakázku, vzhledem k plynovému pohonu bude potřeba vystavět i plnící stanici.

Město odhaduje, že i přes nakoupení 35 nových autobusů bude v roce 2022 ztráta z provozu MHD menší (2,82 mil. €), než je odhad ztráty současného dopravce pro rok 2021 (2,99 mil. €). Dopravní výkon by však měl klesnout z 2,13 mil. km v roce 2021 na 1,8 mil. km v roce 2022. V současné době, kdy veřejná doprava prochází kvůli pandemii koronaviru krizí se však čísla nedají odhadnout, není jisté kdy a v jakém počtu se cestující do veřejné dopravy vrátí.

V současnosti zajišťuje MHD v Martině a Vrútkách společnost SAD Žilina zhruba 46 autobusy, které už postupně dožívají. Město v posledních letech nesouhlasilo s obnovou vozového parku, proto dopravce musel nahrazovat stará vozidla staršími vozidly z příměstské dopravy a jejich vysokou poruchovost i navýšit celkový počet autobusů. Dopravce uvádí, že MHD v Martině a Vrútkách patří dlouhodobě k nejefektivnějším dopravním systémům MHD na Slovensku.

IMHD.sk

SDP ČR
ADSSS
Česmad