Setkání Ikarusů 2021 v Maďarsku
Svátek všech obdivovatelů autobusových veteránů Ikarus. Kolem 70 vozidel na jednom místě, a k tomu i letadla. Foto Martin Schwarz
Další
Přehlídku legendárních Ikarusů v Aeroparku Ferihegy u Budapešti fotil Martin Schwarz ze slovenského Veteran Bus Diamant klubu. A kousky tam byly parádní.
Úterý, 12. října 2021, rebus
Ikarus je jednou z nejúspěšnějších a světoznámých značek maďarského průmyslu. Historie továrny na autobusy začala po druhé světové válce. Jako státní společnost figuroval Ikarus v 70. a 80. letech minulého století na trhu nejen států východního bloku, ale také na světovém trhu.

Různé typy Ikarusů jezdily desítky let také na letišti Ferihegy u Budapešti. Právě tam se 2. a 3. října již potřetí sjelo přibližně 70 speciálních autobusů a trolejbusů Leteckého kulturního centra, Muzea dopravy, Volánbusz Zrt., BKV Zrt. a dalších. Zřejmě nejstarším kouskem byl Ikarus 60 vyrobený v roce 1955. Jedním z mnoha návštěvníků přehlídky byl také Martin Schwarz z košického klubu autobusových veteránů Veteran Bus Diamant, který desítky fotek poskytl slovenskému webu SAD Zvolen. A my děkujeme, že zprostředkovaně můžeme krasavce z Maďarska ukázat i našim čtenářům.

Fotogalerie ZDE.
Mimořádně zajímavým kouskem je jediný dochovaný krátký trolejbus 260T z roku 1974. Foto Martin Schwarz
Doporučujeme
Výstavy a veletrhy
Sdružení pro dopravní telematiku
TEZAS