První výběrové řízení v rámci Green Bus v Maďarsku
Někteří dodavatelé, kteří získali ve výběrovém řízení pozici kvalifikovaný dodavatel, už vozidla poskytli k testování. Foto Magyarbusz
Další
Rozpočet první výzvy z programu na pořízení zelených autobusů a trolejbusů s bateriovým pohonem je přibližně 310 milionů korun. Příležitost dodávat elektrobusy do Maďarska má i SOR.
Pátek, 04. prosince 2020, rebus
30. listopadu bylo v Maďarsku zveřejněno první výběrové řízení z programu Green Bus s rozpočtem 4,2 miliardy HUF (přibližně 310 milionů korun), do kterého mohou maďarské místní samosprávy a jejich partneři žádat o podporu na nákup městských elektrických autobusů a trolejbusů a výstavbu související nabíjecí infrastruktury. Vláda v příštích deseti letech podpoří nákup elektrických vozidel v celkové výši 36 miliard HUF v rámci programu, který je součástí Akčního plánu pro ochranu klimatu a přírody.

V rámci výběrového řízení je možné v maďarských městech s více než 25 000 obyvateli vyměnit zastaralé a neekologické vozy s dotací od státu. Žádosti o granty lze podávat od 4. ledna 2021 do vyčerpání financí, nejpozději však do 4. února 2021.

Podle serveru Magyarbusz maďarská vláda odhaduje, že rozpočet na první rok bude schopen poskytnout dostatečnou podporu na nákup 40–50 elektrobusů a vybudování infrastruktury pro jejich provoz. Cílem je zajistit lidem žijícím v maďarských městech cestovat modernějšími vozy a zároveň snížit hluk a znečištění ovzduší. Podle oficiálního sdělení mezi další cíle Green Bus patří podpora domácích výrobců (autobusy by měly přinést co nejvyšší přidanou hodnotu).

Jako první krok programu "zelených autobusů" probíhá pilotní provoz vozidel sedmi výrobců a dodavatelů v Debrecínu, Kaposváru, Kecskemétu, Békéscsabě, Székesfehérváru, Ostřihomi, Zalaegerszegu, Nyíregyháze a Mátra. Mezi testovanými autobusy bude i elektrobus SOR. Výrobce z Libchav spolu s partnerem Kravtex úspěšně prošly výběrovým řízením a získaly titul kvalifikovaného partnera v projektu Green Bus.

Testování elektrobusů v Maďarsku probíhá. Foto Magyarbusz
SDP ČR