První kompozitní e-busy Ebusco objednány pro Nizozemsko
První e-busy Ebusco postavené z kompozitních materiálů používaných například v leteckém průmyslu vyjedou v jeho domácím prostředí - v Nizozemsku. Jsou o 25% lehčí než předchozí verze. Foto Ebusco
Další
V roce 2022 dodá nizozemské Ebusco 39 plně kompozitních lehkých elektrických autobusů Ebusco 3.0 s dlouhým dojezdem společnosti Transdev Nederand.
Středa, 28. července 2021, rebus
Transdev Nederland objednal 39 autobusů Ebusco 3.0 pro městské a meziměstské linky v oblasti Gooi a Vecht v regionu Hilversum v Nizozemsku, stejně jako téměř 30 e-busů od VDL. Od dubna 2022 ujedou průměrně 110 000 kilometrů ročně.

Ebusco uvádí u modelu 3.0 dojezd až 500 km na jedno nabití. To je možné především díky snížení hmotnosti o jednu třetinu: 12metrový autobus váží 8 530 kg. Hlavní výhodou je mnohem nižší spotřeba energie, na stejnou baterii ujede více kilometrů. Na palubě uveze 90 osob.

Autobus je podle Ebusco vyroben z kompozitu, podobně jako se používá v leteckém průmyslu. Je o více než 30% lehčí než Ebusco 2.2. Kompozitní materiál má navíc extrémní pevnost a mnohem delší životnost, uvádí výrobce. Baterie jsou umístěny v podlaze a autobus má být mnohem stabilnější a pohodlnější pro řízení, místo zrcátek pomáhají řidiči kamery. Samozřejmostí je klimatizace a USB porty.

Vzhledem k nízké spotřebě energie a odpovídajícímu dlouhému dojezdu není nyní ve většině případů nutné u Ebusco 3.0 průběžné nabíjení baterie. Náklady spojené s nabíjecí infrastrukturou a dobou nabíjení je tak úměrně snižují. Všechny vozy budou nabíjeny prostřednictvím zásuvky. „Jako společnost máme více než devět let zkušeností s elektrickými autobusy a nabíjením, takže víme přesně, co děláme,“ řekl Peter Bijvelds, generální ředitel společnosti Ebusco. „Věříme, že baterie s technologií LFP použitá v těchto vozidlech je nejlepší a nejbezpečnější baterie na trhu. Díky kombinaci všech inovací mohou tyto autobusy najet na jedno nabití až 575 km, což je pro autobus skutečně jedinečné “.

Každý autobus Transdev sníží znečištění CO₂ přibližně o 1 kg na ujetý kilometr, tj. o více než 30 milionů kg CO₂ během celého smluvního období.

Ebusco 3.0 se vyrábí výhradně v nizozemském Deurne a poprvé i v Nizozemsku vyjede. Prototyp byl představen v říjnu 2019.


Nová autobusová koncese Gooi a Vechtstreek byla nedávno zahájena, právě tam Transdev Nederland a Ebusco podepsaly na nové e-busy smlouvu: Manu Lageirse, CEO Transdev Nederland a Peter Bijvelds, CEO Ebusco. Foto Ebusco
Volvo electric