Průzkum v Nizozemsku: Veřejná doprava nebude po Covid-19 stejná
Průzkum o návratu cestujících do veřejné dopravy provedený v Nizozemsku moc příznivě nevychází. Foto Busworld.org
Cestování i v budoucnu ovlivní možnost flexibilní pracovní doby a práce z domova. Lidé více preferují auto a přesednou na kolo.
Středa, 17. března 2021, rebus
Pravděpodobně v každé evropské zemi se z důvodu pandemie Covid-19 téměř ztratila potřeba mobility. Ve veřejné dopravě se snížila poptávka o 60% a více. Pro autokarové společnosti je situace ještě horší, zaznamenaly ztrátu příjmů 80% a více. Vrátí se po Covid-19 na „normál“?

Nedávný výzkum z Nizozemska ukazuje, že každý z pěti uživatelů veřejné dopravy (kteří ji využívají v rámci podnikání nebo práce) čtyři předpokládají, že ji budou využívat méně. Jeden z pěti přesedne na jiné dopravní prostředky.

Výzkum provedla agentura VMS Insignt za podpory časopisu Automobiel Management, RDC Datacentre, VNA (organizace nizozemských společností pro leasing automobilů), Nizozemských železnic a RET (provozovatel veřejné dopravy v Rotterdamu). První konzultace proběhly v květnu, další v září a v listopadu loňského roku krátce před lockdownem v Nizozemsku. Na otázky o cestovním chování odpovídalo více než 3 000 cestujících a 500 společností.

Jedním ze závěrů je to, že pandemie Covid-19 odhalila možnosti flexibilní pracovní doby. Chování se změnilo strukturálním způsobem, který vytváří příležitosti pro nové formy mobility. Lidé budou měnit své vzorce cestování, například v dopravní špičce. Zejména lidé využívající vlaky podle průzkumu očekávají, že budou cestovat méně, uvedlo to 43 procent. Třicet procent všech cestujících se v budoucnu co nejvíce vyhne dopravní špičce. Výzkum naznačil už vloni modální posun: lidé cestující za prací preferují auto před vlakem, metrem nebo autobusem, a 3% uvedlo, že v příštích měsících pravděpodobně upřednostní kolo.

Důležitý výsledek výzkumu je, jak tato pandemie ovlivní chování při cestování - 80% dojíždějících respondentů uvedlo, že jejich potřeba cestovat bude mnohem nižší z důvodu možnosti práce z domova a videokonferencím. Podle výzkumu se zdá, že veřejná doprava oproti květnovým odpovědím procenta získala: vloni v květnu 50% lidí uvedlo, že by se veřejné dopravě vyhnuli a dali přednost autu. Nyní se tento podíl snížil na 30%.

Úplnou zprávu (pouze v holandštině a za poplatek) lze objednat. Průzkum se týká podnikatelské mobility celkově.

Busworld.org

SDP ČR
ADSSS
Česmad