Program COVID- BUS pomůže více než tisícovce zájezdových dopravců
Ve středu 25. listopadu 2020 skončil příjem žádostí o podporu z programu Ministerstva dopravy. Žádost podalo oproti původnímu odhadu o třetinu více dopravců.

Sobota, 28. listopadu 2020, rebus
Příjem žádostí o podporu z COVID- BUS, který je zaměřen na pomoc zájezdovým dopravcům, odvětví dopravy, na něž velmi výrazně  koronavirová epidemie dopadla, byl zahájen 26. října.

"V momentě, kdy jsme se vypořádali se zvýšeným náporem žádostí a jejich oprav ze strany dopravců před blížícím se koncem období pro podání žádosti, přinášíme první rekapitulaci. Výsledky již mají svou vypovídací hodnotu, vzhledem ke stále probíhajícímu hodnocení se ale mohou finální údaje mírně lišit," uvádí ministerstvo.
 
  • Žádost podalo 1 023 dopravců, což je o třetinu více než byl plánovaný odhad.
  • Žádosti jsou v celkové částce 985 179 945,82 Kč, tj. alokovaná jedna miliarda je dostačující (v této částce jsou zahrnuty i původně zamítnuté žádosti a poté nově podané žádosti, tedy takový dopravce je započítán dvakrát. Vzhledem k tomu, že takových je zatím několik desítek, nebude se jednat o výrazný rozdíl).
  • Vyřízeno je zatím 947 žádostí.
  • Schválena byla zatím podpora za celkem 875 772 230,57 Kč.
  • Přístup k dopravcům byl více než vstřícný – v případě nedostatků ministerstvo podrobně vysvětlilo ve výzvě, co je potřeba doložit/opravit, telefonicky je v případě potřeby kontaktovalo a v při zamítnutí žádosti vysvětlilo další postup. Byla i možnost podání nové žádosti s doplněnými přílohami.
  • Neúspěšní tak zůstali ti, kdo nejsou držiteli příslušné koncese, nebo žádali na vozidlo, které po zkoumání a ověření spadá mimo podporované emisní třídy.
Škoda