Pražský železniční den v sobotu 11. září
Lokomotiva Heligon se po nákladné opravě v Praze představí poprvé. Foto ROPID
Hlavním dějištěm oslav železnice se stane Masarykovo nádraží. Vypraveny budou historické i moderní vlaky, tramvaje a autobusy. Své areály otevře také dopravní podnik.
Středa, 08. září 2021, rebus
Na sobotu 11. září připravily České dráhy se Správou železnic, Pražskou integrovanou dopravou, hlavním městem Prahou, Středočeským krajem a dalšími partnery atraktivní program u příležitosti oslav Regionálního dne železnice. Hlavním dějištěm oslav se od 9 do 17 hodin stane pražské Masarykovo nádraží, odkud budou vypravené zvláštní historické i moderní vlaky po Praze a jejím okolí. Návštěvníci si na tomto centrálním pražském nádraží budou moci prohlédnout historický Masarykův salonek či výstavu kolejových vozidel. Připravené budou také jízdy historickými autobusy a tramvajemi a další doprovodný program.

K největším atrakcím během Pražského železničního dne budou patřit jízdy historickými vlaky. „Návštěvníci se budou moci svézt parním vlakem v čele s lokomotivou ‚Šlechtična‘, který během dne postupně pojede do Hostivice, Neratovic a Českého Brodu. Další historická souprava, tentokrát tažená parní lokomotivou ‚Heligon‘, pojede celkem čtyřikrát z Masarykova nádraží do Dejvic a zpět. Tento stroj nedávno prošel nákladnou opravou a přímo v hlavním městě se představí vůbec poprvé,“ říká Jakub Goliáš, ředitel Oblastního centra obchodu Střed Českých drah. Ve vlacích bude platit zvláštní jízdné.

V provozu budou také další historická vozidla. Na vybraných pravidelných vlacích mezi Masarykovým nádražím a Českým Brodem bude nasazena ikonická pantografová jednotka řady 451 „Žabotlam“, která dlouhá desetiletí zajišťovala velkou část regionálních vlaků v pražské aglomeraci. Historická souprava sestavená z motorového vozu řady M240, přípojného vozu Bix a vozu řady M262 přijede ráno z Lužné u Rakovníka, poté bude střídavě jezdit z Masarykova nádraží do Dejvic a přes Negrelliho viadukt také do Prahy-Buben. Na tomto nádraží budou zájemci moci navštívit Legiovlak.

Letošní novinkou budou jízdy historické patrové soupravy řady Bpjo tažené motorovými lokomotivami „Brejlovec“ a „Zamračená“. „Tento vlak pojede celkem čtyřikrát po okružní trase z Masarykova nádraží přes stanice Běchovice, Malešice, Zahradní Město, Vršovice, Vyšehrad, hlavní nádraží a Libeň zpět na Masarykovo nádraží. Jízda po pražských spojkách bude trvat zhruba 70 minut,“ doplňuje Jakub Goliáš.

Moderní vozidla budou zastoupená elektrickou jednotkou řady 660 „InterPanter“, určenou pro rychlou meziregionální dopravu. Ta bude nasazena na vybraných pravidelných spojích mezi Masarykovým nádražím a Kralupy nad Vltavou jako ukázka plánovaného nasazení tohoto typu vozidel. Cestující je mohou využít např. k cestě do Roztok u Prahy, kde bude v prostorách stanice vystavené modelové kolejiště zdejšího Klubu železničních modelářů.

Přímo na Masarykově nádraží bude otevřen historický Masarykův salonek a návštěvníci si tu prohlédnou také výstavu kolejových vozidel. K vidění budou mimo jiné dva poštovní vozy (jeden z 1. pol. 40. let 20. století a druhý z roku 1985). V obou je instalována expozice věnovaná konkrétnímu vagonu a historii vlakové pošty, doplněná dobovými listovními a balíkovými zásilkami. Chybět nebude ani doprovodný program pro děti pořádaný DDM Praha 5 a prezentace partnerů akce.

Během sobotních oslav si přijdou na své také příznivci vozidel městské hromadné dopravy. Po hlavním městě budou jezdit historické autobusy i tramvaje. Zvláštní autobusová linka „PID“ pojede v polookružní trase Masarykovo nádraží – Florenc – Hradčanská – Vozovna Střešovice – Hradčanská – Náměstí Republiky – Masarykovo nádraží. Návštěvníky akce zde zdarma svezou autobusy Karosa ŠD 11, Škoda 706 RTO LUX nebo kloubový Ikarus 280, přičemž s autobusy bude možné navštívit například Rodinný den se Správou železnic na nádraží Praha-Dejvice nebo Muzeum MHD ve Střešovicích. Centrem metropole včetně Masarykova nádraží pak bude projíždět i pravidelná linka 42, která nabízí tradiční vyhlídkové jízdy Prahou historickými tramvajemi. Cestující si zde mohou zakoupit celodenní jízdné ve výši 200 Kč (základní) nebo 100 Kč (zlevněné).

Podrobnosti o akci ZDE.

Den železnice se každoročně slaví v průběhu září jako vzpomínka na den 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Tento vlak spojil britský Stockton a Darlington.

O víkendu 11. a 12. září a také v sobotu 25. září pořádá Dopravní podnik hlavního města Prahy Den otevřených dveří. Příznivci městské hromadné dopravy se mohou těšit na prohlídku tří areálů, ukázku vozového parku a bohatý doprovodný program.

Den otevřených dveří 2021:

Sobota 11. září 2021: vozovna Vokovice, 10.00 – 16.00 hodin
Neděle 12. září 2021: depo Kačerov, 10.00 – 16.00 hodin
Sobota 25. září 2021: garáž Klíčov, 10.00 – 17.00 hodin

Program na všech třech místech nabídne návštěvníkům přehlídku současné techniky, historických vozidel, nahlédnutí do zázemí provozoven, ukázku vnitropodnikové dopravy, pracovních vozidel a představení informačních systémů.

Více informací ZDE.

Další velká akce spojená s veřejnou dopravou v Praze a Středočeském kraji je plánovaná na 25. září. U konečné metra C v Letňanech proběhne čtvrtý Autobusový den PID.


Doporučujeme
Výstavy a veletrhy
Sdružení pro dopravní telematiku
TEZAS
BUSE