Otokar a Webasto na IAA Mobility představí e-Kent C
e-Kent C bude na veletrhu IAA Mobility 2021 v Mnichově od 7. do 12. září vozit návštěvníky mezi pavilony. Foto Otokar.
Turecký výrobce ve svém dvanáctimetrovém autobusu spoléhá na baterie od Webasto. Vyzkoušet ho mohou návštěvníci veletrhu v září v Mnichově.
Čtvrtek, 02. září 2021, rebus
Otokar a Webasto upozorňují na možnost projížděk elektrobusem e-Kent C v rámci IAA Mobility v Mnichově. Elektrobus byl představen před dvěma lety na summitu UITP ve Stockholmu. 

Dvanáct metrů dlouhý e-Kent C pojme až 100 cestujících. Maximální výkon je 340 kilowattů (455 k) s maximálním točivým momentem 40 000 Nm. Autobus je poháněn lithium-nikl-mangan-kobalt-oxid bateriemi od společnosti Webasto, každá s výkonem 35 kilowatthodin. Lze nainstalovat až deset baterií, které mají celkovou kapacitu až 350 kilowatthodin. Bateriové moduly jsou instalovány na střeše a v zadní části autobusu. Podle Otokar je dojezd elektrobusu více než 300 kilometrů v závislosti na terénu a profilu využití a lze jej nabít z 0 na 100 procent za čtyři hodiny v závislosti na výkonu nabíjecí jednotky. Během brzdění lze získat zpět až 20 procent použité energie. Otokar plánuje životnost baterie na deset let nebo 3 000 cyklů.

S partnerem Webasto jako partnera pro baterie je Otokar spokojený. Erdal Usta, ředitel skupiny Commercial Vehicles  Engineering v Otokar říká:  „Vývoj nových zařízení a aplikací, které splňují měnící se potřeby našich zákazníků, byl pro Otokar vždy prioritou. Při výběru našich dodavatelů se zaměřujeme na požadavky našich zákazníků, přičemž klademe velký důraz na spolehlivost a výkonnost produktu. Baterie od společnosti Webasto jsou extrémně spolehlivé, a proto se můžeme účastnit výběrových řízení v Evropě.“

Podle svého prohlášení je Otokar předním výrobcem v Turecku už 12 po sobě jdoucích let, a jeho autobusy působí v 50 zemích, zejména v Evropě. „Cena, dlouhodobé partnerství s našimi dodavateli a spolehlivá podpora jsou pro nás samozřejmě také velmi důležité. I během pandemie jsme od inženýrů ve Webastu obdrželi vynikající podporu. Jsme rádi, že máme Webasto po boku pro e-Kent C. Bude pro nás také důvěryhodným partnerem, pokud jde o poprodejní podporu, dostupnost náhradních dílů a záruku,“ říká Erdal Usta.

Sebastian Fuchs, Product Manager Batteries ve společnosti Webasto, dodává: „S Otokar máme skvělou spolupráci a za poslední měsíce jsme se mnoho naučili o vývoji softwaru a hardwaru pro baterie do užitkových vozidel. Díky naší dobře zavedené spolupráci založené na partnerství a modularitě našich bateriových řešení dokážeme reagovat na dynamické požadavky trhu velmi rychle. To dává Otokaru a všem našim zákazníkům opravdu velkou výhodu.

Aby splnil všechny bezpečnostní předpisy a normy v Evropě, provedl Otokar různé testy. „Testovali jsme elektromagnetickou kompatibilitu, e-Kent C obsahuje mnoho elektrických součástek, které musí vzájemně dobře fungovat. Musí být vyloučeny také negativní dopady na okolí, například rádiové rušení. Testovali jsme také konstrukční odolnost podvozku autobusu. Baterie instalované na střeše a v zadní části autobusu váží více než dvě tuny.  Museli jsme si být jisti, že karosérie unese váhu po celou dobu své životnosti. Absolvovali jsme milion testovacích kilometrů ekvivalentně reálným podmínkám, abychom zajistili nejvyšší kvalitu a bezpečnost v každém bodě. Provedli jsme také několik testů v různých oblastech a v různých klimatických podmínkách, abychom zkontrolovali celkovou energetickou účinnost systémů vytápění a chlazení a tepelných vlastností subsystémů,“ uvádí Usta.

„Kent“ v turečtině znamená „město“. Otokar vnímá e-Kent jako budoucnost dopravy ve městech a v současné době jedná s Webasto i o budoucích projektech. Zatím zaměří úsilí na výběrová řízení a věří, že e-Kent C bude brzy jezdit po evropských ulicích. Elektrobus je v sériové výrobě a v následujících měsících se zúčastní různých akcí a roadshow a prezentací. V Německu bude k vidění právě na IAA Mobility 2021 v Mnichově od 7. do 12. září, kde bude jezdit na tzv. modré lince mezi prostory výstaviště.

Volvo electric