Off-road od MAN má místo pneumatik "housenky"
Lyžařská střediska jsou ideálním místem pro využití TGE s pásovým pohonem. Během maximálně jedné hodiny ho lze vyměnit za pneumatiky. Foto MAN
Další
MAN Truck & Bus představil v Rakousku neobvyklou dodávku s pásovým pohonem. Příští zimní sezónu ji možná někdo v Alpách potkáme.
Pátek, 12. března 2021, rebus
Terénní TGE 3.180 4x4 je vybaven speciálním "housenkovým" pásem. To mu umožňuje jezdit přes zasněžené svahy nebo blátivé louky i v zimě, například k alpským pastvinám, hotelům nebo lyžařským vlekům.

"Klouzáte po sněhu, je to báječné,“ popisuje Martin Zeller, vedoucí pobočky MAN Truck & Bus v Innsbrucku své zkušenosti s pásovým TGE. Přestavbu provedla servisní společnost MAN, kterou vede, a také vývojář TrackSystems, který sídlí rovněž v Tyrolsku. "Společně jsme chtěli ukázat, že tato neobvyklá kombinace MAN TGE funguje,“ říká Zeller. Nápad pochází od dvou prodejců dodávek v rakouské spolkové zemi Tyrolsko - Thomase Koflera a Fabiana Bonory. To, co vzniklo, udivuje každého, kdo vozidlo vidí a vzbuzuje úsměv na tvářích.

Vozidlo do terénů s vysokou nadmořskou výškou může být používáno například provozovateli lyžařských vleků v horských oblastech. Jelikož se jedná o vůz s 8 sedadly plus sedadlem řidiče, může přepravovat lidi i zboží. Hodí se pro zásobování odlehlých alpských míst v zimě nebo pro pohodlný transport hostů do jejich zasněženého alpského ubytování. Přestavbu lze použít na celou řadu dodávkových automobilů.

Přezutí na pohon po pásech netrvá déle než hodinu. Montáž nebo demontáž se provádí podobně jako výměna kol, není nutné navštívit speciální servis. Jednoduchá montáž také umožňuje dodávku používat po celý rok: v zimě pohon "Caterpillar", v létě pneumatiky. Dodatečná hmotnost ve srovnání s běžnými pneumatikami je přibližně 300 kilogramů. Šířka TGE se zvyšuje na 2,40 metru.

Off-road zvládá rychlost 25 až 50 km/h a je doporučena automatická převodovka. Díky podvozku Seikel, který je zvýšen přibližně o 3 cm, má Innsbruck dostatečnou světlou výšku pro zvládnutí extrémního terénu. Je vybaven standardními kotoučovými brzdami. Pro provoz na silnici musí mít pneumatiky.

C.I.E.B.