Nový přírůstek do flotily břeclavské MHD
Scania Citywide LF 11,5 m CNG v areálu společnosti BORS.
Další
Břeclavský autobusový dopravce BORS BUS obdržel v polovině měsíce listopadu nový autobus Scania CITYWIDE LF. Břeclav je prvním městem s tímto typem vozu.
Čtvrtek, 02. prosince 2021, ertl
Slavnostní představení nového autobusu za účasti zástupce Scania Česká republika, dopravní společnosti BORS a města Břeclavi se uskutečnilo 30. listopadu ve 13 hodin v areálu firmy BORS na ulici Bratislavská.

Nejnovější model CITYWIDE LF pro BORS je dlouhý 11,5 metru a je poháněn stlačeným zemním plynem (CNG). Břeclavská Scania je vybavena podle standardů IDS JMK, má USB porty, klimatizaci, informační obrazovky a pro nejvyšší bezpečnost kamery a čidla pro sledování a vyhodnocení pohybu chodců a cyklistů. Systém v případě jejich identifikace varuje řidiče zvukovou a světelnou výstrahou.

Barevné provedení vozu je žluté s modrými pruhy. Na druhých dveřích, zadním skle a na dveřích pracoviště řidiče má, stejně jako vozy v délce 12 metrů téhož výrobce, polep s motivem rostliny. Pro 11,5 metrovou Scanii byla vybraná orchidej. Pro zajímavost uvádíme, že životnost polepů je 3 – 5 let.

Na střeše autobusu jsou 4 lahve na CNG, které jsou vyrobené z kompozitního materiálu. Jejich celkový objem je 1 260 kilogramů (na 1 lahev tak připadá 315 kg plynu). Jedno natankování CNG může autobusu vystačit na cca 650 kilometrů. Vůz rovněž disponuje i hasícím systémem, kdy při určité teplotě se sám aktivuje. Jedná se o hasící zařízení DAFO.

Vůz absolvoval první jízdu 30. listopadu po městě na trase Garáže BORS – Autobusové stanoviště a zpět, která byla velmi komfortní.

Důležitá otázka - kdy bude autobus nasazen do provozu? Podle vyjádření ředitele divize osobní dopravy, pana Petra Kužmy, by se měl objevit v provozu příští týden. Obyvatelé Břeclavi se mohou těšit na pohodlné a ekologické cestování.

Představení nové Scanie proběhlo v Břeclavi 30. listopadu 2021.
Prostor pro cestující - pohled z přední části.
Prostor pro cestující - pohled od zadní části. Infopanely dodal Bustec.
Pracoviště řidiče.
Zadní část vozu. Světla vozů v délkách 12 a 11,5 metrů se liší, přední jsou v uspořádání skoro stejná.
Nová Scania s orchidejí.
Vůz byl připraven k dodání 18. 11., výrobní číslo šasi je: 1921163.
CNG motor autobusu Scania, v něm se rovněž nachází i hasící systém DAFO.
Autobus se podíval na zdejší autobusové nádraží jako linka 566, která byla zadaná do palubního počítače na zkoušku. Informační panely dodal Bustec.
Pro srovnání - 11,5 metrů dlouhý vůz a 12 metrů dlouhý vůz téhož výrobce.
C.I.E.B
Zliner
Volvo DD