Nové řešení označníků s elektronickým papírem od firmy Herman
Odjezdový panel je integrován do zastávkového označníku. Foto Herman
Další
Ve Středočeských Říčanech zobrazují označníky zastávek on-line odjezdy spojů, panel může ale zcela nahradit klasické jízdní řády a ušetřit tak za jejich výměnu. Ta letos probíhala obzvlášť často.
Čtvrtek, 17. prosince 2020, rebus
V Říčanech nedaleko Prahy je nový typ označníků s technologií elektronického papíru vyvinutou společností Herman integrován do 25 označníků zastávek. Zastávkový panel nemusí být využit pouze na on-line zobrazování odjezdu autobusu, ale také jako náhrada za statické jízdní řády. Provozovatelé tak ušetří prostředky za jejich výměnu, kterou je nutné často dělat několikrát ročně.

Společnost Herman vyvinula zcela nový typ zastávkového panelu s technologií elektronického papíru letos. Jako první byla tato nízkopříkonová technologie použita do konstrukce označníků využívaných ve Středočeském kraji ve městě Říčany v počtu 25 kusů. Toto inovativní řešení má hned několik jedinečných vlastností:

  • Odjezdový panel je integrován do zastávkového označníku – nejedná se tedy o samostatný panel „přilepený“ na sloupovou konstrukci. Celkové řešení tak působí velmi subtilně.
  • Přestože se jedná o integrované řešení, umístění jednotlivých komponent a jejich konstrukce umožňuje jejich snadný servis či výměnu, včetně elektronického panelu samotného.
  • Antivandal krycí sklo má integrované tlačítko pro vyvolání osvětlení na dobu stanovenou konfigurací (obvykle 20 s). Toto tlačítko je navíc v nočních hodinách podsvětleno indikační diodou.
  • Samotné prosvětlení plochy bylo provedeno vynášecím světelným polem, což umožňuje rovnoměrný a kvalitní podsvit všech části zobrazovacího pole.
  • Základní zobrazovací plocha současného řešení je o velikosti 13,3″. Do budoucna je možné nabídnout také jiné plochy - 32“ či 2x 13,3“.
  • Panel obsahuje vlastní řídicí jednotku, včetně modemu a komunikace, vyvinutou pro účely řízení panelu společností Herman.
  • Vzdálený management umožňuje vzdálenou správu, konfiguraci a kontrolu označníků v terénu.

Provozní teplota zařízení je od -10 až +60 °C (v letošním roce došlo k výraznému technickému vylepšení, které toto umožňuje). Plánovaná životnost panelu je minimálně 10 let. Systém je napojen na dispečink prostřednictvím vlastního serverového řešení společnosti. Díky tomu je možné komunikaci minimalizovat a energii uspořit. V rámci technického řešení je implementováno komplexní řízení panelu včetně modemu a řízení bateriového vstupu.

Díky nízkopříkonové technologii, která v sobě zahrnuje také systém pro příjem nevidomých, je možné označník provozovat také na baterii. Délka provozu je závislá od způsobu využívaní. Označník je možné doplnit malý o fotovoltaický panel pro dobíjení, čímž se zařízení stane zcela nezávislé na přívodu či periodické výměně baterií. Za tímto účelem byl vyvinut rovněž nový způsob systém řízení akumulátorů – BMS (lze dodávat i samostatně).

Současné technické řešení označníku odpovídá standardu označníků Středočeského kraje – tj. plocha určená pro výměnu JŘ v kapsách (až 6 kapes), plocha určená pro označení linek (až 2 x formát A4), je však možné nabídnou i jiné řešení.

Samotný označník je pak vyráběn ve dvou provedeních. K dispozici je přímý a lomený s podchozí výškou 2,2 m tak, aby jej bylo možné využívat také v chodníku rovnoměrně s příjezdovou komunikací.

V Říčanech ve Středočeském kraji je nový typ označníků s technologií elektronického papíru od společností Herman integrován do 25 označníků zastávek. Zastávkový panel nemusí být využit pouze na on-line zobrazování odjezdu autobusu, ale také jako náhrada za statické jízdní řády. Provozovatelé tak ušetří prostředky za jejich výměnu, kterou je nutné často dělat několikrát ročně. Foto Herman
Auto-Bus
BUSE