Na Den bez aut bude MHD v Berlíně zdarma
Jízda bez platné jízdenky bude 22. září v Berlíně povolena. Metro, autobusy, tramvaje i městská železnice bude pro Berlíňany i turisty zdarma.
Středa, 08. září 2021, rebus
Ve středu 22. září bude veškerá městská doprava v Berlíně zdarma. Kromě metra, autobusů a tramvají Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) také vlaky S-Bahn a autobusy regionálních dopravců. Oznámila to senátorka Regine Günter (berliner-zeitung.de). "O výši odškodného jednáme s dopravci," uvedla pro tisk. Částka jen za BVG se má pohybovat kolem 800 000 Eur (přibližně 20,8 mil.korun), za Deutsche Bahn zatím nebyla zveřejněna.

Bezplatná veřejná doprava je příspěvkem spolkového státu Berlína k Evropskému dni bez aut, kromě toho má být 22. září několik ulic vyhrazeno jen pro chodce. O iniciativě, která se má každoročně opakovat, rozhodl Parlament v únoru 2020 a má se týkat i Braniborska, tedy celého dopravního sdružení Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB). Stát ani dopravní společnosti v Braniborsku se však zatím nezapojily z důvodu vysokých nákladů.  

Podobné akce v rámci Evropského týdne mobility od 16. do 22. září připravuje řada dalších evropských měst.

Po celém světě je více než jedna miliarda motorových vozidel. Jeden den v roce - 22. září je vyhrazen na to, abychom se pokusili obejít bez pohodlí našich aut a dali přednost veřejné dopravě, jízdě na kole nebo chůzi a ušetřili alespoň jeden den naše ovzduší.


SDP ČR