Muzeum Praga vyroste v Chomutově
Vizualizace nového Muzea Praga v Chomutově z Ateliéru Kopecký. Foto Ateliér Kopecký
Další
Po domluvě kraje, města a majitele sbírky pana Emila Příhody do dvou let vyroste v Ústeckém kraji unikátní muzeum se sedmi desítkami automobilů Praga. Navrhlo ho studio Ateliér Kopecký.
Pondělí, 12. října 2020, rebus
Po několika letech peripetií, které zažíval vlastník unikátních vozidel a zakladatel Muzea Praga pan Emil Příhoda, když přišel o prostory ve Zbuzanech, se konečně rýsuje muzeum nové.

Muzeum automobilky Praga, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout téměř sedm desítek aut, se bude nacházet v průmyslovém areálu ve Ctiborově ulici v Chomutově. Vznik muzea podpořil Ústecký kraj 50 miliony korun a bude mít expozici vypůjčenou na 30 let.

"Bude tu třetí největší ucelená sbírka automobilky na světě, která na sebe naváže i to, co auta doprovázelo, jako je čalounictví, motorárna, převodovkárna, výroba pneumatik, olejárna a tak dále," přiblížil náplň expozice náměstek hejtmana Jaroslav Komínek. Základem pro vznik muzea budou dvě nevyužívané tovární haly, které kraj vlastní a které se propojí přístavbou. Ty budou podle Komínka určeny k vystavování aut.  "Prostřední hala by pak byla variabilní, aby se tam mohly prezentovat věci, jež výrobu automobilů doprovázejí," upřesnil náměstek.

Automobily a další komponenty získal kraj zápůjčkou od sběratele Emila Příhody, který začal auta shromažďovat ve svých 18 letech. "Všechna jsou cenná, nejstarší vůz ve sbírce je z roku 1908, uvedl pan Příhoda na prezentaci Ateliéru Kopecký, které 8. října představilo vizualizaci, jak bude nové muzeum vypadat.  


Zdroj: Mladá Fronta Dnes
Podle Encyklopedie československých autobusů a trolejbusů III. Martina Haráka byly první velkoprostorové autobusy Praga NDO vyrobeny v roce 1939 (63 kusů, z toho 21 jako autokary). Další vozy se vyrobily až po válce od roku 1947 ve vysokomýtské karosárně Sodomka i v Rousínově (bratři Lepilové). Poslední série byla vyrobena v roce 1950 ve Vysokém Mýtě už v Karose. Foto Busportal
Z oslav 3. května 2012 ve Zbuzanech. Foto Busportal