Muzeum značky Praga v Chomutově zatím nebude
Muzeum Praga v Chomutově mohlo vypadat takto. Vizualizace Ateliér Kopecký
Další
Ústecký kraj, kterému majitel unikátních vozidel Emil Příhoda na 30 let svou sbírku 112 dopravních prostředků Praga propůjčil, nemá na realizaci peníze.
Pátek, 12. února 2021, rebus
Pan Příhoda začal sbírat Pragovky v roce 1953, ty nejstrarší byly vyrobeny v roce 1908. Některými se vozili českoslovenští prezidenti nebo třeba herečka Lída Baarová. Kromě automobilů má množství náhradních dílů a dokumentů o této značce.

O zapůjčení sbírky Ústeckému kraji na 30 let se rozhodlo před rokem. Původní plány počítaly s vybudováním muzea Praga v průmyslovém areálu ve Ctiborově ulici v Chomutově, kde kraj vlastní dvě nevyužívané tovární haly. Vznik muzea měl Ústecký kraj podpořit 50 miliony korun. V říjnu 2020 byla představena vizualizace muzea, vše ale zbrzdila a nakonec i zastavila koronavirová pandemie.

Náměstek hejtmana Jiří Řehák pro Českou televizi uvedl, že v současné době Ústecký kraj s investicí do muzea v Chomutově nepočítá. Situace s finančními prostředky je kritická a kultura nemá dost peněz. Nad sbírkou tak velkého rozsahu by měl podle náměstka převzít záštitu stát. Ten podle vyjádření Ministerstva kultury o koupi sbírky uvažuje, nicméně o vzniku muzea nemá informace.

Pan Emil Příhoda sbírá automobily značky Praga od svých 18 let. Foto Automuzeum Praga Emila Příhody (2016)
C.I.E.B.