Muzeum dopravy ve Strašicích zahájí sezónu v česko-americkém stylu
Expozice muzea v obci Strašice na Rokycansku zve na zahájení nové návštěvnické sezóny o víkendu 3. a 4. července 2021. Členové ŠKODA-BUS klubu na letošní rok připravili opět řadu novinek.
Úterý, 29. června 2021, zdkre
Hlavní hvězdou česko-amerického víkendu bude trolejbus Škoda 14 TrE z amerického Daytonu. Ten rozšířil sbírku exponátů muzea během loňského podzimu. Americký trolejbus s českými kořeny byl do České republiky přepraven v červnu 2020, poté, co se v crowdfundingové kampani pořádané časopisem Československý Dopravák podařilo na jeho přepravu vybrat přes 780 tisíc Kč. Návštěvníci strašického muzea si budou moci prohlédnout specifika českoamerického trolejbusu a také jej srovnat s jeho předchůdcem, klasickým tuzemským typem Škoda 14 Tr.

Daytonský trolejbus ale nebude jediným zástupcem země za velkou louží. Jak uvádí místopředseda ŠKODA-BUS klubu, Michal Kouba: „Na sobotu 3. července přijali naše pozvání majitelé amerických automobilů, kteří své skvosty během dne rovněž vystaví v prostorech muzea. Společně s partnery dále na oba dva dny připravujeme stylové občerstvení ve stylu Spojených států.

Českoamerický trolejbus je jednou z novinek letošní návštěvnické sezóny. Řadu muzejních exponátů rozšířil také zájezdový autobus Karosa LC 757 (známý též jako HD 12). Krátce před zahájením sezóny by do Muzea dopravy měl dorazit také zatím nejtěžší exponát, více než 24 tun vážící, tříčlánková tramvaj Škoda 03T známá též jako Astra. Právě pro tento vůz musela vzniknout nová trať, kterou v současné době dobrovolníci dokončují. Pro nejmenší návštěvníky je po části této trati připravováno svezení speciálním vozíčkem. Příznivce zastávkových čekáren potěší instalace obnoveného přístřešku, který sloužil v plzeňské zastávce Panelárna.

Zahájení sezóny nebude ochuzeno ani o, už tradiční, součást v podobě jízd muzejních autobusů po obci Strašice. Připraveny jsou hned tři autobusové linky. Na ně bude mimo jiné nasazen také vůz Škoda 21 Ab v nezvyklém polepu evokujícím vzhled autobusu Scania v norském Oslu (do této podoby byl vůz upraven pro účely natáčení). Muzejní autobusové linky budou v zastávce Strašice, Obecní úřad navazovat na regionální autobusové spoje z Rokycan a obdobně budou v opačném směru sloužit i jako přípoje pro odvoz na spoje zpět do Rokycan. Vzhledem k velmi dobrému vlakovému spojení Rokycan z Plzní i s Prahou se tak návštěvníci určitě nemusí bát využít veřejnou dopravu.

Podrobnější informace společně s jízdními řády muzejních autobusových linek jsou k dispozici na www.skodabusklub.cz/ (schéma linek je k dispozici zde). ŠKODA-BUS klub se těší na vaši návštěvu.

Muzeum dopravy ve Strašicích bude během letních prázdnin zpřístupněno také o víkendech 24.-25.7., 31.7.-1.8., 14.-15.8, 28.-29.8.2021. Každý z termínů bude pojat tematicky. O víkendu 24. a 25. července se návštěvníci mohou těšit na podrobnější komentované prohlídky jednotlivých vozů elektrické trakce vč. možnosti nahlédnout do jejich útrob. Víkend na přelomu července a srpna bude věnován „Králi železnic“ – baronu Stroussbergovi. Plánován je výjezd historickým autobusem po stopách výrazných pozůstatků budované a nedokončené železnice Zbiroh – Mirošov (s příslušným výkladem). Víkend 14. a 15. srpna bude patřit tradičnímu strašickému posvícení a jízdám muzejních exponátů na linkách po obci. Sobota 28. srpna bude v prostorách Muzea dopravy zasvěcena srazu autobusů, jež dříve sloužily na linkách MHD v Plzni a nyní jsou uchovány v rukách nových majitelů. Podrobnější informace o jednotlivých termínech budou v předstihu před každou akcí zveřejněny na webových stránkách www.skodabusklub.cz/.

TZ ŠKODA-BUS klub
Hlavní hvězdou českoamerického víkendu bude trolejbus Škoda 14 TrE z amerického Daytonu.
Novinkou bude také zájezdový autokar Karosa LC 757 (známější pod označením Karosa HD 12) (foto: Karel Šimána)
V těchto dnech se chystá přesun zatím nejtěžšího exponátu - do Muzea dopravy ve Strašicích dorazí 24 tun vážící tramvaj Škoda 03 Astra z Plzně.
Pro Astru se v areálu Muzea dopravy buduje nová tramvajová trať.
Pro snadnou dopravu budou v zastávce Strašice, Obecní úřad na pravidelné autobusové linky z Rokycan navazovat speciální historické spoje přímo do Muzea dopravy.
Jízdní řád speciálních muzejních spojů.
Doporučujeme
Výstavy a veletrhy
Sdružení pro dopravní telematiku
TEZAS
BUSE