Moderní pracoviště řidiče v autobusech Scania
Nová generace autobusů Scania Citywide LE a LF přinesla pro řidiče výrazné zlepšení komfortu. Veškeré ovládání má na dosah ruky.
Středa, 13. ledna 2021, rebus
Prostor pro řidiče v nových typech městských autobusů se vyznačuje lepší ergonomií, bezpečností, komfortem a hlavně také ovladatelností.
Naším cílem bylo vyvinout nejlepší pracoviště pro profesionálního řidiče autobusů,“ říká Lotta Jähkelová, technická návrhářka v oddělení výzkumu a vývoje společnosti Scania.

Ergonomie a dosažitelnost ovládacích prvků prošly výrazným vylepšením. Všechny ovládací prvky jsou zřetelně označeny a umístěny na dosah ruky při běžném posedu řidiče. Přístrojová deska je modulární, což umožňuje její rozšíření například o modul s dodatečnými tlačítky pro ovládání dveří v zastávkách nebo o větší modul, který může obsahovat systém infotainmentu.

Nová tlačítka jsou ve srovnání se současnou generací poloviční, avšak zachovávají si svou dobrou ergonomii. Menší tlačítka umožňují optimalizovat velikost přístrojové desky a současně zvýšit počet tlačítek nacházejících se na přístrojové desce. Díky tomu lze nabídnout ve stejné oblasti více funkcí a poskytnout řidiči lepší přístup k často používaným funkcím.

Pedály byly upraveny tak, aby mohl řidič plynule přesouvat nohu mezi pedálem akcelerátoru a brzdovým pedálem, aniž by ji musel zvedat.

Kompaktní sloupek řízení vytvořil více místa pro nohy a kolena. Pracovní prostor řidiče byl optimalizován pro široké rozpětí různých výšek řidiče od 150 do 210 cm.

Řidič bude mít rovněž k dispozici zdokonalený systém klimatizace s podstatně lepším prouděním vzduchu. Výhled řidiče, zejména těsně před autobus, byl díky snížení horní plochy přístrojové desky přibližně o 80 mm, většímu čelnímu sklu a štíhlejším A sloupkům také značně vylepšen.

V průběhu celého procesu jsme se zaměřovali na dosažení co nejlepšího výhledu. A myslím, že se nám podařilo navrhnout opravdu vynikající pracoviště,“ uvádí Jähkelová.

Scania


V nových městských autobusech Citywide LE a LF jsou všechny prvky na dosah ruky při běžném posedu řidiče, říká Scania. Foto Scania
C.I.E.B
MAN truck bus
Zliner