Mallorca dekarbonizuje veřejnou dopravu
186 autobusů pro Mallorcu je postaveno na podvozích Scania s karosérií od španělské Castrousua se sídlem v Santiagu de Compostela. Foto TIB
Další
Baleárský ostrov mění image, obnovuje flotilu 223 autobusů, pouze sedm minibusů bude s naftovým pohonem podle normy Euro VI, většina pojede na CNG.
Úterý, 10. listopadu 2020, rebus
Na Mallorce postupně uvádějí do provozu nové autobusy. Z celkem 223 nových vozidel bude 216 na alternativní paliva, z toho většina na stlačený zemní plyn, 18 s elektrickým pohonem, z toho 9 čistě elektrických a zbývající s hybridním pohonem.

Elektrické autobusy Caetano řady eCity Gold jsou dlouhé 12 metrů s 28 sedadly a 49 místy ke stání. Objednáno bylo celkem devět s odpovídajícími nabíjecími stanicemi pro depa Grupo Ruiz v Alcúdia a v Palma. Elektrická energie je získávána prostřednictvím fotovoltaického systému. V provozu budou e-busy na severu ostrova.

Od začátku listopadu začaly dodávky 9 minibusů INDCAR Mobi City CNG postavených na podvozku Iveco Daily 70c14 CNG. Inovace těchto mikrobusů vycházejí z patentu Indcar a umožňují zvýšenou kapacitu až 510 litrů ve srovnání s 246 litry nabízenými standardním řešením Iveco, jde tedy o dvojnásobný dojezd se stejnou kapacitou pro cestující, tj. 31 cestujících, 22 sedadel a prostorem pro invalidní vozík a elektrickou rampou. Jsou vybaveny bezpečnostními technologiemi nejnovější generace, například systémem prevence nehod s kamerovými senzory a inteligentními kamerami, mají Alcoholock systém, USB zástrčky, WiFi, přepraví 2 jízdní kola.

Provoz uvedených autobusů spadá pod Grupo Ruíz, která je součástí konsorcia Mallorca Transport Consortium, tří společností zajišťujících veřejnou a turistickou dopravu. Všechny městské dopravní prostředky na Baleárských ostrovech jsou provozovány pod registrovanou ochrannou značkou TIB.

Téměř 190 autobusů s délkou 13 metrů je postaveno na podvozcích Scania a s karosérií od španělského karosáře Castrousua se sídlem v Santiagu de Compostela. Tyto autobusy poháněné stlačeným zemním plynem mají také kamerové vybavení pro prevenci nehod, systém varování při vybočení z jízdního pruhu, ztrátou bezpečné vzdálenosti od vozidla jedoucího vpředu, 2 vnitřní informační obrazovky, 16 USB konektorů, Wifi, přepraví uvnitř 2 jízdní kola, mají elektrickou a manuální rampu pro snadný přístup pro invalidní vozíky a kočárky, 3 bezpečnostní kamery s videozáznamem, Alcoholock, defibrilátor a antibakteriální systém pro dezinfekci vzduchu uvnitř. Čerpací stanice CNG jsou umístěny v depech koncesionářských společností.

S novým ekologičtějšími vozidly přichází radikální změna mobility na turisticky oblíbeném ostrově. Všech 223 vozidel bude mít stejné vybavení, nový informační systém přizpůsobený pro zrakově nebo sluchově postižené a nový odbavovací systém umožňující platby kartami. Od 14. ledna se rozšíří trasy spojů a frekvence, s novými linkami bude zaveden také nový tarifní systém s platbou kartami a přechází se k integraci s autobusovou sítí na ostrovech Ibiza, Menorca a Formentera.

eCity Gold vyjede v severní části ostrova. Foto TIB
Vozidla jsou vybavena karetními platebními terminály. Foto TIB
INDCAR Mobi City postavený na podvozku Iveco Daily 70c14 CNG s inovací Indcar na 510 litrů CNG. Foto Indcar
Rošero P
IDOS