Malaga se stala prvním městem v Evropě s autonomním autobusem v běžném provozu
Městská rada v Malaze a dopravní společnost Avanza uvedly do reálného provozu první autonomní vysokokapacitní autobus s nulovými emisemi značky Irizar.
Pátek, 19. února 2021, rebus
První autonomní autobus Irizar ie bus 12 metrů dlouhý pro přepravu 60 cestujících, 100% elektrický s nulovými emisemi vybavený duálním řízením: manuální režim a automatický (autopilot), který Irizar vyvinul, je výsledkem projektu AutoMOST financovaného CDTI (Center for Industrial Technological Deveopment) španělského ministerstva hosodářství prostřednictvím programu CIEN, kterého se Avanza účastnila jako provozovatel s 11 dalšími partnery, včetně Irizar Group (Irizar e-mobility a Datik). Projektu se účastnily také Polytechnická univerzita v Madridu, Insia, CEIT-IK4 a Univerzita ve Vigu. Jedná se o pilotní projekt v R + D + i, který začal před čtyřmi lety a který v roce 2021 skončil v souladu s očekávanými termíny. Cílem bylo vyvinout technologi umožňující automatizaci vozidel ve městech pro zvýšení účinnosti, bezpečnosti a udržitelnosti.

Milníkem je podle Irizar schopnost přepravovat cestující v interakci s vozidly, chodci a infrastrukturou v reálných podmínkách ve městě Malaga. Ne ve vyhrazených prostorech nebo oblastech. Autobus bude jezdit z přístavu do centra města od úterý 20. února, jízda bude zdarma po registraci na webu (např. zde).

Autobus využívá vysoce přesný poziční a naváděcí systém a bude připojen k řídicímu centru, ze kterého lze dávat konkrétní pokyny, monitorovat ho a znát trasu v reálném čase.

Nedávno byla AutoMOST udělena cena ITS Industrial Development Award společností Intelligent Transportation Systems Systems (ITTS) ve své španělské oblasti. AutoMOST bude znamenat implementaci sdílených řídicích systémů (duální režim) pro budoucí automatizovaná vozidla, která umožní efektivnější a flexibilnější provoz služeb v kontextu inteligentních a propojených infrastruktur.

ZIEHL-ABEGG CZ
Volvo electric