Letošní cenu za architekturu možná získá autobusová zastávka
PVZ v Krucemburku. Foto designmag.cz/DPA
Další
Zastávka v Krucemburku na Vysočině připomíná vesnickou místnost. Autoři návrhu jí nazvali PVZ - pravou vesnickou zastávkou. Ze 191 přihlášených děl je ve finále České ceny za architekturu.
Čtvrtek, 17. září 2020, rebus
Původní stav objektu zastávky pro regionální autobusové linky v Krucemburku si svým neutěšeným stavem již dlouhou dobu říkal o proměnu. "Zkusme udělat ze zastávky příjemné místo nejen pro cestující, ale i pro širší veřejnost. Podejme rukavici zatuhlému dogmatu, co je a není zastávka a k čemu má či nemá sloužit. Přemýšlejme o zastávce v širším slova smyslu jako o veřejně přístupném prostoru, místu. Ne jen vynuceně a netrpělivě čekat. Zpoždění? Nevadí! Vlastně ani dnes nikam nejedu… ," řekli si architekti z brněnského studia DPA.

Rekonstruovaná zastávka připomíná místnost - čtyři stěny, podlaha, strop, dveře a okno. "Cimra. Obytná místnost. Světnice. Extrahovali jsme atributy těchto vesnických prostor a aplikovali je v nejsnesitelnější možné míře do prostoru zastávky. Včetně vybavení. Něco mezi obytnou místností, předsíní a dopravní stavbou. Hlavním stavebním materiálem je dřevo, na zpevněné plochy je použita žulová kostka. Ranní káva z termosky při cestě do práce, odpoledne vyndat nesnědenou školní svačinu, napsat úkoly, jedna šachová partie, karban, zabrat se do knihy. Odložit si, spočinout, upravit vlasy a jde se dál. Následně jsme nazvali tento projekt PVZ – pravá vesnická zastávka. Konečně bezpečný, kultivovaný, neokázalý a upřímný prostor ve venkovském prostředí. Neprší do něj, tuze nefouká, přes den svítí sluníčko, proudí čerstvý vzduch, večer pak vytváří bezpečí a atmosféru umělé osvětlení".

A ateliéru DPA se na Vysočině zalíbilo, nebo se mu spíš příliš nelíbí zdejší autobusové zastávky. Od léta si mohou zpříjemnit čekání na autobus i obyvatelé malebné obce Hluboká, která se nachází nedaleko od Krucemburku. Dřevěná stavba se sedlovou střechou připomíná malý domek, ale mnohem více budku starých kukaček. Obě zastávky, v Hluboké i v Krucemburku, zrealizovali místní řemeslníci.

Česká cena za architekturu bude vyhlášena 24. listopadu ve Foru Karlín. Rozhodovat se bude mezi 27 nominovanými stavbami. Tak držíme palce, zastávce v Krucemburku a studiu DPA, věříme, že mezi všemi těmi krásnými velkými projekty má i tento malý šanci.

A takhle září v noci. Foto designmag.cz/DPA
Uvnitř zastávky, jako doma. Foto designmag.cz/DPA
Zastávka v Hluboké. Foto designmag.cz/DPA
Rošero P
IDOS