Krakov přebírá elektrické autobusy Solaris
Solaris Bus & Coach začal s realizací smlouvy na dodání 50 autobusů Urbino 18 podepsané v květnu loňského roku.
Pátek, 19. března 2021, rebus
Nové e-busy Solaris Urbino 18 se připojily k flotile 394 autobusů značky Solaris, včetně 28 elektrických, z nichž některé vyjely do krakovských ulic v roce 2016. Hned po předání vstoupily do provozu na linku č. 179 v oblasti města, kde jsou limity znečištění ovzduší nejvíce překračovány.

Krakov byl prvním polským městem, které zahájilo v roce 2014 pravidelnou autobusovou linku obsluhovanou elektrickými autobusy. Byl také prvním městem, které vyřadilo všechny autobusy Euro 4 a nižší. Po dokončení nové dodávky přibližně v polovině roku, budou mít obyvatelé města k dispozici celkem téměř 80 vozidel s nulovými emisemi.

Krakovský provozovatel veřejné dopravy MPK SA bude ekologické autobusy pořizovat i dál. Na začátku roku požádal o financování nákupu dalších 40 kloubových e-busů v rámci programu "Zelená veřejná doprava". Pokud bude žádost schválena, budou vozidla s nulovými emisemi brzy tvořit 20% vozového parku. Na právě dodávaná vozidla získal MPK dotaci v rámci operačního programu Infrastruktura a životní prostředí na roky 2014–2020.

S vozy dodal Solaris městskému dopravci 50 plug-in nabíječek. Každý autobus má pro pomalé nabíjení také pantograf . Jedná se o nové řešení, jehož cílem je co nejefektivnější využití prostoru depa. Možné bude používat i rychlonabíjení. Dobíjecí stanice tohoto typu jsou již k dispozici na autobusových nádražích Wola Duchacka a Podgórze a v ulicích poblíž.

Baterie Solaris High Energy mají celkovou kapacitu přes 300 kWh. Kloubový model pro Krakov poskytuje prostor pro 141 cestujících, z toho 43 sedících, a je vybaven kompletním kamerovým a informačním systémem, klimatizací, USB porty a elektrickým systémem vytápění.


Pro nová Urbina je k dispozici 50 plug-in nabíječek, navíc má každý autobus také pantograf, který kromě rychlého na nabíjení ve městě, umožňuje také pomalé nabíjení v depu. Foto Solaris
ZIEHL-ABEGG CZ
Volvo electric