Je hotová třetí a zřejmě nejkrásnější replika trolejbusu z počátku 20. století
Replika trolejbusu Mercédès-Électrique Stoll z roku 1909. Foto Jiří Kovář
Další
Mercédès-Électrique Stoll - letní verze - bude k vidění na festivalu Přechody 2021 v Českých Velenicích a Gmündu, který proběhne od 22. do 25. července.
Pátek, 16. července 2021, rebus
V Českých Velenicích vozily cestující i poštu od roku 1907 dva trolejbusy. Byly prvními v rakouské části tehdejší monarchie. Jezdily z náměstí v Gmündu na nádraží v Českých Velenicích. Za první světové války začal být provoz ztrátový a v roce 1916 byl ukončen. 100 let poté, v roce 2016 byla díky nadšencům pod vedením Jiřího Koláře, ředitele Galerie a muzea v Českých Velenicích, zprovozněna první replika zdejšího trolejbusu Mercédès-Électrique Stoll.
 
O tři roky později předali v Českých Velenicích další krásně vyvedený kus modelu Cedes 1911 s karosérií Bayley, tentokrát Trolejbusovému muzeu do Anglie.
 
Jiří Kovář společně s Richardem Polákem stojí i za dalším podobným počinem. Hotová je třetí replika historického trolejbusu. Jde o Mercédès-Électrique Stoll z roku 1909 - bratislavskou letní otevřenou verzi. Jezdil z Bratislavy do Lázní Železná Studnička na trase dlouhé necelých 6 kilometrů maximální rychlostí 15 km v hodině.
 
K dispozici nebyly žádné plány, základem pro zhotovení repliky byly dobové fotografie. Velkou zásluhu na vytvoření provozuschopného vozu má konstruktér z tehdejších Škodových závodů v Plzni. Ten na základě fotografií připravil projekt a spočítal technické parametry. Původní technikálie bylo také potřeba přizpůsobit současným předpisům.
 
Těchto trolejbusů bylo vyrobeno 27 kusů. Na tehdejší dobu to byla technická špička. Autorem motoru byl Ferdinand Porsche, který za nápad motoru v náboji kola získal první cenu v roce 1900 v Paříži.
 
A kde se můžete na zřejmě nejkrásnější ze tří vozů podívat? Na festivalu Přechody-Übergänge, který pořádají města České Velenice a Gmünd od 22. do 25. července (program bude upřesňován). Kromě úplně nového bratislavského vozu si můžete prohlédnout i ten velenicko-gmündský.
 
V neděli 11. července se už objevil v pořadu ČT24 Zajímavosti z regionů, kde v čase 15:35 - 21:10 o výrobě replik trolejbusů ve Velenicích povídají ti nejpovolanější.

Autorem článku je Jan Spousta, fotografií Jiří Kovář

Mercédès-Électrique Stoll z roku 1909 můžete vidět v Českých Velenicích a Gmündu, kde bude od 22. do 25. července probíhat festival Přechody.
Letní otevřená verze trolejbusu jezdila z Bratislavy do Lázní Železná Studnička
Replika vozu byla postavena na základě fotografií, které se dochovaly. Trolejbus mohl jet podle tehdejších předpisů rychlostí 15 km/hod., pokud potkal koňský povoz, tak jen 5 km.