Jak probíhá příprava na přechod na bezemisní autobusovou dopravu v Americe
V Severní Americe je poptávka i po elektrických autokarech. Belgický Van Hool vyrábí pro americký trh nový elektrický CX45E. První kusy budou dodány dvěma zákazníkům v první polovině letošního roku. Van Hool CX45E je vybaven 676 kWh baterií od Proterra a očekává se dojezd až 500 km. Foto Proterra
Organizace CTE vydává novou zprávu s cíli a doporučeními pro zavádění autobusové dopravy s nulovými emisemi po celých Spojených státech.
Středa, 27. ledna 2021, rebus
Americká organizace Centrum pro dopravu a životní prostředí (Center for Transportation and the Environment - CTE) vydala přehled a závěry poradního panelu Transit Vehicle Innovation Deployment Centers (TVIDC). Zpráva CTE publikovaná Federal Transit Administration (FTA) je závěrem diskusí poradního panelu pod vedením CTE a obsahuje také navrhovaná řešení výzev pro pokračování inovací, vývoje a přijetí technologií pro nulové emise v dopravě.

V rámci programu TVIDC FTA vytvořila CTE panel, který se zabývá testováním autobusů a výzkumnými tématy týkajícími se vývoje a zavedení autobusů s nulovými emisemi (zero-emission bus - ZEB). Mezi účastníky je kolem patnácti generálních ředitelů předních výrobců autobusů, dopravních společností, všechny tři federální testovací centra autobusů a skupiny prosazující veřejnou dopravu včetně Americké asociace veřejné dopravy. Panelové diskuse se konaly v srpnu 2019 v Los Angeles a v lednu 2020 v Chicagu. V plánu byla třetí, která ale byla z důvodu situace kolem COVID-19, odložena. Zpráva ke stažení ZDE.

"Zveřejnění závěrů poradního panelu přichází v klíčovém okamžiku pro odvětví dopravy s nulovými emisemi,“ uvedl výkonný ředitel CTE Dan Raudebaugh. "Vzhledem k tomu, že úsilí o dekarbonizaci dopravního průmyslu nabývá na síle, je nutné koordinované úsilí k efektivnímu využití programů výzkumů a vývoje."

Americká nezisková organizace Centrum pro dopravu a životní prostředí (CTE) vyvíjí, podporuje a implementuje vyspělé dopravní technologie, vozidla a paliva ke snižování znečištění životního prostředí a závislosti na fosilních palivech. V současné době se CTE významně podílí na zavádění elektrických vozidel v USA, včetně budování sítě vodíkových čerpacích stanic. CTE také úzce spolupracuje s výrobci vozidel, poskytovateli komponentů a provozovateli vozidel po celých USA. Jako nezisková organizace s více než 27 lety zkušeností s prosazováním a zaváděním ZEB hrála CTE v rámci projektu TVIDC roli nejen při sdružování různých zúčastněných stran, ale také při vyjasňování různých názorů a shodě na prioritách a cílech. Výsledkem je doporučení pro budoucnost dopravy s nulovými emisemi. Do budoucna mají být informace ve zprávě užitečné pro rozhodování odvětví ZEB a urychlí přijetí čistých dopravních technologií po celých Spojených státech.

Program Transit Vehicle Innovation Deployment Centers (TVIDC) pro výzkum, výrobu a nasazení vyspělých technologií a infrastruktury vozidel v sektoru veřejné dopravy založila Federální americká správa pro tranzit (FTA).

Členy skupiny Transit v panelu jsou manažeři na úrovni generálních ředitelů z Los Angeles County Metropolitan Transportation Authority (LA Metro), Chicago Transit Authority (CTA), Metropolitan Atlanta Rapid Transit Authority (MARTA), Denver RTD, AC Transit, San Diego MTS, SunLine Transit, Foothill Transit, Mountain Line Transit, Connecticut Department of Transportation, Broward County, LexTran, Stark Area Regional Transit Authority (SARTA), a Capital Metro. Odvětví výrobců je zastoupeno společnostmi BYD, GILLIG, New Flyer, Nova Bus a Proterra. Mezi další účastníky patří Americká asociace veřejné dopravy (APTA), Calstart, Ohio State University, Auburn University a testovací centrum autobusů Penn State Altoona.

SDP ČR