IV. víkend otevřených vrat v Muzeu dopravy ve Strašicích
Letošní novinkou v muzeu ve Strašicích je plzeňská tramvaj Astra. Naposledy o víkendu vyjede Škoda 21Ab v polepu Scania. Foto Zdeněk Kresa
O víkendu 14. a 15. srpna otevře své brány muzeum a po obci na Rokycansku vyjedou u příležitosti Strašického posvícení historická vozidla.
Pátek, 13. srpna 2021, rebus
Strašické posvícení už tradičně doplňuje program v Muzeu dopravy a jízdy historických linek. Oba víkendové dny 14. a 15. srpna bude muzeum otevřeno od 10 do 17 hodin a historická vozidla vyjedou na 3 okružní linky, jedna noční pojede ještě po půlnoci. Ty mohou lidé využít  ke  svezení nebo jako  přípoj k veřejné dopravě nebo k dopravě v rámci obce až do nočních hodin. Na různých místech obce na Rokycansku bude kulturní a pouťový program.  

Trasy jednotlivých linek jsou koncipovány tak, aby spojovaly zajímavá místa ve Strašicích a okolí. Linky 1 a 2 slouží pro spojení Muzea dopravy, Muzea Středních Brd s centrem obce (zastávka Obecní úřad). Zastávka Obecní úřad je doporučeným přestupním místem z regionálních autobusových linek z/do Rokycan (příp. Prahy či Hořovic) na spoje „obecní hromadné dopravy.“ Spoje „„obecní hromadné dopravy“ vyčkávají na přestup z regionálních autobusů od Rokycan. Obě linky (1 a 2) dále obsluhují zastávky Mikulíkův mlýn (nedaleko této zastávky se nachází Hospoda Na Benátkách) a Huť, zastavují u turisticky oblíbené restaurace a penzionu Na Poště. Jízdné je dobrovolné.

Linka 1 dále zajišťuje obsluhu severní části Strašic (lokality Hradčany resp. Dvůr), odkud se lze vydat na výlet směrem na sever rozsáhlými lesy směrem k Holoubkovu (lesem prochází panelová cesta využívána dříve pro přesuny tanků mezi strašickými kasárnami a nádražím v Holoubkově), či směrem na jih ke Dvorskému rybníku s malebnými domy a restaurací U Andělů či ke kostelu sv. Vavřince.

Linka 2 dále slouží pro obsluhu jižní části obce. Linka cestující doveze až k hranici chráněné krajinné oblasti Brdy (bývalého vojenského prostoru), která skýtá množství zajímavých námětů pro pěší či cyklovýlety (např. zámek Tři Trubky, pozůstatky zrušených obcí, či Padrťské rybníky). Také je možné využít nedalekého občerstvení (v jízdním řádu je připravena přestávka).

Linka 3 je nejkratší strašickou linkou, slouží pro spojení Muzea dopravy s Tisým rybníkem. Od tohoto rybníku se lze vydat po stopách bývalé Stroussbergovy železnice (naším spolkem byla u zastávky Tisý rybník připravena malá připomínka se základními informacemi o této, z větší části, nerealizované velkoryse pojaté železnici stavěné v druhé polovině 19. století). Vozidlo se jede dále po obrátit k blízkému rozcestí nedaleko vrcholu kopce Na Vrších. Spoje linky 3 využívají silnici původně určenou pro přesuny tanků (mezi strašickými kasárnami a Holoubkovem), z níž se naskytují také zajímavé výhledy na okolní krajinu. Jízdní řád linky 3 je koncipován tak, aby návštěvníci měli čas projít se po části bývalé Stroussbergovy železnice.

Muzeum  dopravy Škoda-bus klubu ve  Strašicích přibližuje historii veřejné dopravy, hlavně městské v západních Čechách,
od roku 2009. Expozici tvoří tři desítky  autobusů, trolejbusů a tramvají, i osobní automobily.  Hlavními letošními novinkami jsou nízkopodlažní tramvaj Astra z Plzně a trolejbus Škoda 14 TrE z amerického Daytonu.
 
Doporučujeme
Výstavy a veletrhy
Sdružení pro dopravní telematiku
TEZAS
BUSE