FlixBus zastavuje v Německu, Rakousku a Švýcarsku všechny spoje
V České republice FlixBus některé spoje omezil, ale nejdůležitější fungují. Foto BP
Německá vláda vyzvala občany k maximálnímu omezení cestování, v zemi se prakticky zastavil provoz dálkových linek. V Česku zůstávají hlavně ty nejdůležitější.
Středa, 04. listopadu 2020, rebus
Z důvodu pandemie Flixbus od 3. listopadu dočasně zastavil provoz dálkových autobusů v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Společnost reaguje na rozhodnutí vlády zdržet se soukromých cest a návštěv příbuzných s cílem omezit šíření koronaviru. „Pokud kancléřka a vlády federálních států požádají občany, aby necestovali, má to přirozeně dopad na poptávku,“ řekl spoluzakladatel a výkonný ředitel FlixMobility André Schwämmlein 1. listopadu pro WELT AM SONNTAG. "Proto nyní v listopadu úplně zastavujeme provoz autobusů a vlaků v naději, že na Vánoce budeme moci pro naše zákazníky znovu vyjet. Rozhodnutí nebylo snadné, koneckonců, naše druhy dopravy jsou nejbezpečnější způsoby dopravy i v dobách korony," uvedl André Schwämmlein.

Na jaře FlixBus jako lídr na německém trhu v oboru dočasně přestal provozovat své dálkové spoje. V létě se asi polovina sítě znovu rozjela, v říjnu však opět došlo k poklesu poptávky po cestování asi z 30%.

V Česku je lidem doporučeno cestovat pouze kvůli práci a v nezbytných případech. "To má samozřejmě přímý negativní dopad na poptávku po dálkové dopravě a obsazenost našich spojů. Přijímáme nezbytná opatření k minimalizaci ekonomických dopadů a průběžně tak přistupujeme k omezování provozu linek, kde je pokles výrazný. V zájmu občanů ČR chceme zachovat alespoň základní obslužnost v dříve vytížených časech," uvádí Martina Čmielová, tisková mluvčí FlixBus CZ.

26. října zastavila dočasně své autobusy v Německu také Blablabus, patřící francouzské společnosti Comuto, jezdit nebude zřejmě až do jara. „Globální pandemie prozatím odložila naše plány expanze Blablabus o několik měsíců,“ řekl generální ředitel Christian Rahn. "Z dlouhodobého hlediska je však stále cílem rozšířit dálkovou autobusovou dopravu v Německu." Už na jaře z důvodu omezení během krize zhruba na tři měsíce přerušila provoz, v červnu ho obnovila. Nyní opět úplně zastavila.


Rošero P
IDOS