Dopravní podnik Bratislava vyhlásil soutěž na 30 nových tramvají
Ve slovenské metropoli jezdí obousměrné i jednosměrné tramvaje od Škoda Transportation. Foto DPB
Další
Slovenské hlavní město očekává s novými tramvajemi zlepšení komfortu a přilákání dalších cestujících do MHD. Budou mít nový informační sytém BUSE.
Středa, 18. listopadu 2020, rebus
Dopravní podnik Bratislava, a. s. (DPB) začal s procesem veřejné zakázky na dodání 30 nových jednosměrných, nízkopodlažních a klimatizovaných tramvají. DPB v projektovém záměru, který předložil Ministerstvu dopravy a výstavby SR, očekává výrazné kvalitativní zlepšení cestování MHD v Bratislavě.

"Vysoká úroveň cestování hromadnou dopravou je jedinou cestou, jak pomoci Bratislavě s jejím kritickou dopravní situací. Bez zvýšení podílu cestujících v prostředcích MHD nelze zlepšit kvalitu života v naší metropoli. Obnova vozového parku je nezbytnou součástí našich snah o přilákání většího množství lidí do veřejné dopravy, a na to se snažíme v co největší míře využít dostupné prostředky z eurofondů, " uvedl Martin Rybanský, předseda představenstva DPB.

30 nových tramvají umožní obnovit část vozového parku nahrazením nejstarších vozidel, čímž se zvýší nejen poskytovaná přepravní kapacita, ale i komfort cestování v MHD. Budou mít výkonnou klimatizaci, determální skla a inovovaný informační systém, jaký znají cestující z 11 nových autobusů, které jezdí na letiště. Zobrazuje například prostupy v reálném čase. Díky 30 novým tramvajím bude mít v roce 2023 75% tramvají v ulicích Bratislavy moderních a nízkopodlažních.

V současnosti DPB finalizuje přípravu podmínek na vyhlášení veřejné zakázky na nákup dalších 10 obousměrných, nízkopodlažních tramvají, které pomohou zredukovat potřebu náhradní autobusové dopravy během modernizace tramvajových tratí.

Zároveň DPB začal, v souvislosti plánovaným prodloužením tramvajové trati v Petržalce, připravovat projekt na nákup dalších tramvají, které budou mít o 50% vyšší kapacitu, než současné bratislavské tramvaje.

Stejně jako kloubové autobusy Solaris budou nové tramvaje vybaveny vnějšími a vnitřními informačními panely od BUSE. Foto DPB
Škoda