Coach of the Year 2022: NEOPLAN Cityliner
Model Platinum speciální série k oslavě 50. výročí modelu Neoplan získal u poroty Bus & Coach nejvíce bodů, porazil Setru S 511 HD, VDL Futura FDD2 a Volvo 9700 DD.
Čtvrtek, 14. října 2021, rebus
Jak jsme již informovali, letošní Coach Euro Test probíhal ve Slovinsku od 6. do 8. září. Okolí jezera Bled je dnes turistickým magnetem a se svými klikatými silnicemi a horským terénem je pro testování autokarů ideální. Mezinárodní porota hodnotila dva doupodlažní modely VDL Futura FDD2 a Volvo 9700 DD a dva klasické Neoplan Cityliner C a Setra S 511 HD.

Porotu zaujal celkový koncept Neoplanu: ekonomická efektivita, bezpečnost, pohodlí a design. „Model NEOPLAN Cityliner Platinum na nás udělal dojem svým nákladově efektivním, ale zároveň výkonným a dynamickým stylem jízdy,“ uvedl prezident poroty Tom Terjesen. Zvláště  zmínil účinný pohonný systém s 12litrovým vznětovým motorem a novou 6stupňovou automatickou převodovkou ZF Ecolife Coach 2. Je navržen pro meziměstské autobusy a autokary a obzvlášť se hodí pro náročné trasy se strmými stoupáními a úzkými silnicemi. Osvědčí se také v městském provozu, kde časté brzdění a silná akcelerace vyžadují časté řazení.

Kromě svého výkonu tento autobus bodoval také díky svému designu interiéru i exteriéru. Cityliner připomíná padesátiletou historii úspěchu Citylineru od jeho vzniku v roce 1971. Jako inspiraci si vzal jedinečně omezenou „platinovou verzi“ z roku 1995. Diskrétní platinový odstín laku na bocích, vpředu i vzadu s původním nápisem „platinum"a“ a dalšími prvky v chromové barvě zpočátku připomíná jeho legendárního předchůdce. Zvláštní „wow efekt“ vytvářejí nové kryty nábojů kol, díky jejichž otáčení je tento Cityliner jako „sporťák mezi coachy" a to i když stojí. „Jeho design byl jedním z mnoha aspektů, díky kterým nám bylo jasné, že NEOPLAN Cityliner si rozhodně zaslouží ocenění Coach of the Year," řekl prezident poroty Tom Terjesen.
"Jsme vděční a jsme velmi hrdí na to, že náš NEOPLAN Cityliner dokázal přesvědčit odbornou porotu - zejména v tomto výročním roce." Toto prestižní ocenění představuje úžasné uznání pro celý tým MAN, který se neúnavně angažoval a odvedl vynikající práci,“ uvedl Andreas Tostmann, CEO MAN Truck & Bus. „Po titulech Coach of the Year 2020 pro MAN Lion's Coach and Truck of the Year 2021 pro naši novou generaci nákladních vozidel je toto nové ocenění pro NEOPLAN Cityliner třetí cenou za tři po sobě jdoucí roky pro vozidla, která jsme vyrobili. To hodně vypovídá o našem vynikajícím a inovativním portfoliu produktů a ukazuje, že jsme s naší strategií NewMAN v dobré pozici.“


Neoplan Cityliner mají ve flotile i naši dopravci, například TOUFAR CZ - autobusová doprava, K.B.A. Tour – dopravní a cestovní agentura, ČSAD Tišnov, Interbus Praha, RIVIERA TOUR nebo Autobusová doprava Milan Seifert a další (ne ale z této vítězné platinum série).


Škoda