BYD dodává do Kolumbie stovky elektrických autobusů
120 e-busů BYD pro hlavní město Kolumbie. Foto BYD
Další
900 elektrických autobusů v Bogotě bude už příští rok realitou. Prvních 120 vozidel vyrobených v Číně je v síti TransMilenio od Vánoc v provozu.
Pondělí, 28. prosince 2020, rebus
Čínský BYD se v Kolumbii rozjíždí, v nadcházejících týdnech dodá 470 elektrických autobusů do Bogoty, hlavního města jihoamerického státu, pro úřad pro veřejnou dopravu TransMilenio S.A. Jedná se o největší flotilu čistě elektrických autobusů v zemi a také největší flotilu autobusů, které BYD dodala v Severní a Jižní Americe.

Prvních 120 autobusů převzali v téměř osmimilionové metropoli 17. prosince v rámci slavnostního předání. Od 26. prosince jezdí na 9 linkách. Zbývajících 350 elektrických autobusů bude v provozu na dalších 30 linkách během prvního čtvrtletí roku 2021.  

Pro flotilu autobusů byly vybudovány nabíjecí stanice ve čtvrti Fontibon v Bogotě, která je vybavena 56 dvojitými elektrickými nabíječkami o výkonu 150 kW. Instalaci a provoz zajišťuje Codensa, společný podnik založený italskou ENEL a Bogota Energy Group. V dalších městských částech budou zprovozněny další tři nabíjecí stanice.

120 autobusů zahrnuje 12 metrové a 9 metrové modely s kapacitou pro cestující 80 a 50 osob. Plné nabití trvá 1,5 až 2,5 hodiny a dojezd přesahuje 300 kilometrů, které postačují na denní provoz. Ve srovnání s dieselovými autobusy ušetří flotila každoročně 12 500 tun oxidu uhličitého a 2,5 tun prachových částic.

Každý autobus je navíc vybaven bezpečnostní kabinou řidiče, WIFI, bezpečnostními kamerami, inteligentním informačním a odbavovacím systémem, USB nabíječkami a rampou pro osoby se zdravotním postižením.

Autobusy byly vyrobeny v autobusových závodech BYD v Nankingu a Chang-čou a poté odpluly do přístavu Buenaventura v Bogotě. "Abychom prokázali limity dojezdu a jízdní výkon vozidla, zvolili jsme odvážný přístup: ode dne, kdy autobusy dorazily do přístavu, jsme jeli až do Bogoty, kdy jsme ujeli asi 500 kilometrů a projeli čtyři města a lidé po cestě byli velmi překvapeni. Jsme přesvědčeni, že vozovy přilákaly pozornost veřejnosti ještě předtím, než zahájily provoz," řekl Juan Luis Mesa, generální ředitel BYD Colombia.

Navíc po nedávném vítězství v tendru pro TransMilenio na dalších 406 elektrických autobusů dodává BYD pro tyto e-busy podvozky, karosérie kolumbijská dceřiná společnost Marcopolo Superpolo. Očekává se, že autobusy budou v provozu již příští rok a provozovat je bude konsorcium Transdev a kolumbijská obchodní skupina Fanalca. Do konce roku 2021 tak bude v ulicích Bogoty přepravovat cestující celkem 889 elektrických autobusů, což z ní po chilském hlavním městě Santiagu učiní druhou největší flotilu elektrických autobusů v celé Latinské Americe. Podíl BYD přesáhne 98,5%.

Společnost BYD vstoupila na kolumbijský trh v roce 2012 a dosáhla několika milníků: vybudování první flotily čistě elektrických taxi v Jižní Americe v roce 2013 a vstup do systému Bogota BRT v roce 2017. V roce 2018 také dodala 64 elektrických autobusů do Medellinu a dodala 470 vozů pro největší flotila čistě elektrických autobusů v Kolumbii v roce 2020.

V Latinské Americe se elektrické autobusy BYD rozšířily na hlavní trhy v Chile, Kolumbii, Ekvádoru, Brazílii, Kostarice, Uruguayi a Argentině. Globálně značka působí ve více než 300 městech ve více než 50 zemích.

120 autobusů zahrnuje 12 metrové a 9 metrové modely s kapacitou pro cestující 80 a 50 osob. Foto BYD
Dvanáctimetrový e-bus BYD pro síť TransMilenio S.A. v Bogotě. Foto BYD
Devítimetrový model e-busu BYD. Foto BYD
ZIEHL-ABEGG CZ
Volvo electric