Bratislava objednala kloubové autobusy Otokar
V Bratislavě budou jezdit kloubové autobusy Otokar KENT C . Foto DPB
Další
Dopravní podnik Bratislava podepsal s Otokar Otomotiv rámcovou smlouvu na nákup 70 nízkopodlažních autobusů. Z ulic definitivně zmizí Karosy.
Čtvrtek, 27. května 2021, rebus
Dopravní podnik Bratislava (DPB) podepsal rámcovou smlouvu na základě zadání zakázky na nákup 70 kloubových autobusů s úspěšným uchazečem, společností Otokar Otomotiv. Autobusy dopravní podnik vysoutěžil na konci roku 2019. Cena jednoho nového kloubového autobusu Otokar KENT C je 254 950 Eur. Je to méně, než cena autobusů objednaných v minulých letech. Ostatní uchazeči v tendru (SOR Libchavy, Solaris Bus & Coach a Mercedes-Benz Slovakia) nabídli vyšší ceny. DPB ušetří více než 5 milionů Eur, za které by nakoupil téměř 20 dalších vozidel. Nákup autobusů bude financován formou úvěru, který bude zohledněn v navýšení financování DPB od hlavního města.

V nových vozech bude klimatizovaný a moderně upravený interiér, na jehož provedení výrobce autobusů spolupracuje s evropskými dodavateli. K dispozici bude 39 hygienických koženkových sedadel a kvalitní nerezové provedení držadel a madel. Sedačky modré barvy budou opět vyhrazeny pro cestující se sníženou pohyblivostí a k dispozici budou prostory vyhrazené pro invalidní vozík, dětský kočárek a kolo. Nebude chybět WiFi připojení, USB nabíječky a systém APC pro automatické počítání cestujících. Bezpečnost a informovanost bude zajištěna kvalitním kamerovým systémem a moderním informačním systémem, včetně hlásičů pro slabozraké a nevidomé. Součástí informačního systému budou i nedávno představeny novinky: vnější plnobarevné informační tabule a nové vnitřní informační panely, které zobrazují aktuální odjezdy dalších relevantních linek v reálném čase od společnosti BUSE. Determální okna a výkonnou klimatizaci cestující ocení zejména v letních měsících. Moderní vozidla budou splňovat nejpřísnější emisní normu EURO VI stupeň D. Řidiči budou mít ergonomicky nastavitelné vyhřívané sedadlo a velkorysý úložný prostor.

Společnost Otokar má více než 50-letou historii, působí i na evropském trhu a v současnosti vyrábí vozidla za použití evropských, zejména německých, komponentů značek jako DAF, ZF či MAN, které budou použity i ve vozidlech dodaných do Bratislavy. Dodání prvních autobusů z této rámcové smlouvy se očekává na přelomu let 2021 a 2022.

Původně měly být autobusy objednány už v loňském roce. Z důvodu finanční situace kvůli koronavirové pandemii byl však nákup odložen. Nové autobusy by měly začít nahrazovat nejstarší téměř třicetileté Karosy.

První kloubové vozy Otokar KENT C přijedou do Bratislavy na konci letošního roku. Foto DPB
C.I.E.B
Zliner
Volvo DD