Barcelona má v centru první plně elektrifikovanou linku
Barcelona má nových 69 EcoBusů s nízkými nebo žádnými emisemi. Foto TMB
Další
TMB zařazuje do provozu téměř sedmdesát nových elektrických a CNG autobusů EcoBus. Na nejvytíženější lince H16 přes centrum města jezdí kloubové ebusy.
Čtvrtek, 10. června 2021, rebus
Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) ve středu 9. června představila 69 nových ekologických autobusů: 39 kloubových a 30 sólo dvanáctimetrových. Frekventovaná trasa H16 se tak stane první 100% elektrifikovanou linkou.

23 nových 100 % elektrických a 46 hybridních autobusů (elektrických a na CNG) s označením EcoBus nahradí dieselové a autobusy na zemní plyn první generace, které dosáhly konce své životnosti. Nové autobusy na CNG dodává MAN a EvoBus.

Všech 23 elektrických autobusů je kloubových, čtrnáct značky Solaris a devět Irizar. Osmnáctimetrová vozidla jsou vybavena sběrači pro nabíjení baterií, rychlým na trase a v noci v depu. Doplní sedm stávajících (4 Irizar a 3 Solaris), které jsou v provozu na H16 (str. Zona Franca - Forum / Campus Besòs) od roku 2019. Barcelona má tedy nyní třicet vysokokapacitních elektrických autobusů.

Linka H16 měří 13 kilometrů a prochází vodorovně městem přes centrální náměstí Plaça de Catalunya. Ve všední dny přepraví kolem 20 000 cestujících v intervalech 7 - 8 minut. Bude první linkou v Barceloně a Španělsku, která bude fungovat výhradně s elektrickými vozidly. Paralelně byla linka vybavena dvěma dvojitými elektrickými nabíječkami poblíž obou konečných (v ulici Cisell ve čtvrti Marina del Prat Vermell a druhá v Eduard Maristany).

Elektrifikovány budou i další linky H12 (Gornal - Besòs Verneda) a V15 (Barceloneta - Av. Tibidabo), které rovněž patří k nejvíce vytíženým. TMB připravuje vybudování rychlonabíjecích bodů a uvedení do provozu se předpokládá v letech 2022 až 2023.

Autobusy na CNG dodává MAN a EvoBus. Foto TMB
Všech 23 elektrických autobusů je kloubových, čtrnáct značky Solaris a devět Irizar. Foto Irizar
Solaris Urbina 18 dodávaná do Barcelony jsou vybavena kamerami místo zrcátek. Foto Solaris
Rošero P
IDOS