ADSSS: Zápis z členské schůze 11. a 12. června 2020
IVECO URBANWAY Hybrid High Value a minibus Deskstra pro společnost Martin Uher.
Další
Tradičního dvoudenního jednání Asociace Středočeských dopravců se zástupci Ministerstva dopravy, Středočeského kraje, IDSK, ROPID a Magistrátu hl.m. Prahy se zúčastnili výrobci IVECO BUS, Dekstra Bus a Bustec.
Čtvrtek, 09. července 2020, rebus
IVECO BUS přivezlo představit nové IVECO URBANWAY Hybrid High Value. Jeho provozovatel ušetří 25 – 30% nákladů na palivo a přibližně stejné procento CO2 a škodlivých částic v ovzduší. Aktuální produktová řada zahrnuje kromě ve Vysokém Mýtě vyráběné Iveco Crossway Line NP (nově i s mechanickou převodovkou), také elektrickou řadu E-WAY (standardní 12 a 18 metrové vozy doplňují varianty 9,5 a 10,7 metrů s užším rozměrem, které jsou vhodné do center měst) s nabíjením OPP Charge pantografem i pomalým v depu. Všechny nové autobusy splňují novou emisní normu Euro VI Step D.

Iveco uvažuje o několika nových úpravách snižujících riziko nakažení Covid-19. Například uzavření kabiny řidiče – úplné – částečné. Instalaci držáků na dezinfekci, antibakteriální úpravu povrchů a materiálů, bezdotyková tlačítka pro cestující nebo detekci lidí bez roušky. Bude se řídit požadavky zákazníků.

Po úspěšném roce 2019, ve kterém vyrobilo v Čechách historicky nejvíce autobusů (4 612 kusů), byla firma nucena koncem března přerušit výrobu, zahájena byla opět 4. května. V současné době je ve Vysokém Mýtě denní produkce 21 – 22 autobusů.

Dekstra Bus prezentovala nízkopodlažní minibus ve standardech PID pro společnost Martin Uher. Jedná se o jubilejní 100. vyrobený minibus Dekstry. Firma staví karosérie na podvozcích Iveco. Vyrábí linkové F30, low entry FE37 a nízkopodlažní městské minibusy LF38 na dieselový pohon a CNG. Klimatizace jsou integrovány do střechy vozidla. Mezi novinky patří variabilní řešení nádrže na Ad blue.

Výrobce informačních systémů - společnost Bustec prezentovala novinky v oblasti informačních technologií a probíhající projekty nejen v ČR, ale i ve světě.

Pracovní jednání se soustředilo na veřejnou dopravu v PID a Středočeském kraji v letošním roce a plány na rok 2021. V době koronavirové krize se dopravci snažili zajistit fungující dopravu a zabezpečit ochranu proti nákaze jak svých řidičů, tak i cestujících. Přibližně měsíc nedocházelo k odbavování cestujících, což znamenalo velký propad tržeb, a počet cestujících se na úroveň před pandemií dosud nevrátil. 

V Praze i Středočeském kraji začaly přípravy na výběrová řízení na dopravce. Je schválený materiál Zasmluvnění výkonů veřejných služeb v přepravě cestujících v segmentu autobusové dopravy objednávané Středočeským krajem od roku 2024 – strategie postupu. Výběrové řízení na zajištění dopravní obslužnosti na 10 let bude společně zadáno Středočeským krajem a Prahou.
 
Pokračování integrace do PID: od 8. srpna oblast Kokořínska, od 15. srpna bude následovat Rakovnicko II., od 22. srpna Voticko a od 29. srpna Dobrovicko.

Zápis z jednání je pro oprávněné uživatele k dispozici ZDE

IVECO URBANWAY Hybrid High Value.
100. vyrobený minibus Destra Bus. Zleva: Ivo Soudek (Dekstra Bus), Martin Uher mladší a starší.
SDP ČR
ADSSS
Česmad