50 let za volantem autobusu v Brně
Edvard Křenek a Jaroslav Hanych vozí ulicemi Brna cestující dlouhých 50 let a s chladnou hlavou ujeli 5 miliónů kilometrů. Foto DPBM
Další
Edvard Křenek a Jaroslav Hanych vozí ulicemi Brna cestující dlouhých 50 let, dohromady najeli 5 miliónů kilometrů. Důležité je "udržet nervy na uzdě".
Úterý, 11. května 2021, rebus
Vedení Dopravního podniku města Brna dnes poděkovalo panu Edvardu Křenkovi a Jaroslavu Hanychovi za 50 let strávených za volantem autobusů v Brně. Oba řidiči se shodují, že nejdůležitější je pro řidiče v dnešní době trpělivost a schopnost udržet chladnou hlavu. Dohromady za své kariéry najeli přibližně 5 miliónů kilometrů.

Práce řidiče je velmi zodpovědná, extrémně náročná na pozornost, je třeba mít rychlé reakce i předvídat situace dříve, než nastanou. Padesát let za volantem, navíc při dnešním provozu, je úctyhodný výkon. Oběma kolegům blahopřeji, děkuji za jejich práci, věrnost a loajalitu k podniku a hluboce před nimi smekám," uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek ve vozovně Medlánky při předávání ocenění.

Jaroslav Hanych v DPMB pracuje od 4. srpna 1970, celou svou kariéru jezdí pro vozovnu Medlánky. Dnes už je v důchodu, ale stále vypomáhá a za volant usedá – nejčastěji na linkách 70, 41 nebo 42. „Když je člověk pořád doma, rád sem tam vypadne. Navíc mě to nikdy nepřestalo bavit,“ usmívá se Hanych. V minulosti slavil úspěchy v jízdách zručnosti. V této disciplíně získal titul mistra republiky, dokonce v roce 1990 reprezentoval DPMB a Československo na soutěži v italském Turíně. Od roku 2003 v DPMB pracuje jako řidič autobusu i jeho syn Jaroslav.

Edvard Křenek do DPMB nastoupil 18. května 1971, celou svou kariéru jezdí pro vozovnu Slatina. Ač už by mohl užívat zaslouženého odpočinku, stále denně usedá za volant autobusu. U retro autobusu RTO dnes zavzpomínal na své začátky, kdy tyto, dnes už historické skvosty, řídil. Přejít na jinou trakci, ať už trolejbus nebo tramvaj, ho nikdy nenapadlo. Autobusy jsou jeho srdcovka. A na jak dlouho to ještě v DPMB vidí? „S kolegou Jaroslavem jsme se dnes dohodli, že ještě na dalších 50 let,“ směje se pan Křenek.

Oba řidiči se shodnou na tom, že je potřeba se naučit brát práci s klidem a nenechat se rozhodit. „Já jsem býval úplný flegmatik, to je pro tu práci dobré, brát věci tak, jak jsou. Poslední roky je to v tom provozu náročné a těžké udržet nervy na uzdě, někdy se mi to nedaří, ale je to potřeba,“ dodal za oba Křenek.

Dopravní podnik města Brna každoročně jubilanty odměňuje. Ti, kteří slaví u podniku kulaté nebo polokulaté výročí, dostávají dle délky pracovního poměru odměnu za vytrvalost a dobře odvedenou práci.

Autobus RTO a Edvard Křenek, dříve takový řídil. Foto DPMB
C.I.E.B.