Z oslav 120. výročí založení výrobního závodu ve Vysokém Mýtě  4. června
Jiří Vaněk, generální ředitel Iveco Czech Republic. Foto IVECO CR

Vedení společnosti v rámci týdne oslav přivítalo ve Vysokém Mýtě vládní představitele, mezinárodní tisk a zákazníky.
Vedení společnosti v rámci týdne oslav přivítalo ve Vysokém Mýtě vládní představitele, mezinárodní tisk a zákazníky.
BUSportál uveřejňuje postupně materiály z oslav. Mnoho informací jsme přinesli už v avízu na oslavy, prvním aktuálním materiálem pak byly informace o průběhu soutěže řidičů. Další materiály budou následovat.

V rámci interních oficiálních oslav 4.6.2015 přivítali pozvané hosty Pierre Lahutte, prezident značky Iveco, Sylvain Blaise, ředitel Global Bus v CNH Industrial, a Jiří Vaněk, generální ředitel Iveco Czech Republic, a. s.

Ze státní správy se účastnili Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky, Andrej Babiš, ministr financí i pan Amati Aldo, italský velvyslanec v České republice.

S plochou více než 225 000 m2 a výrobou přes 3 100 vozů ročně je závod ve Vysokém Mýtě hlavním podnikem společnosti Iveco ve střední a východní Evropě a jedním z největších závodů na výrobu autobusů v Evropě. Iveco patří mezi největší zaměstnavatele v České republice: závod ve Vysokém Mýtě má přes 3 100 zaměstnanců a poskytuje práci dalším 1 700 lidem pracujícím pro subdodavatele.

Pierre Lahutte, prezident značky Iveco, na tiskové konferenci pořádané ku příležitosti oslav prohlásil: “Iveco Bus v současnosti přispívá velkým dílem k růstu české ekonomiky. Jen v roce 2014 vyrobil závod ve Vysokém Mýtě 3 288 autobusů, z nichž 94 % bylo určeno pro evropský trh, zvláště pro Francii, následovanou Německem, zeměmi Beneluxu, Slovenskem a Itálií. Jsme velmi hrdí na to, že můžeme oslavit fungování a trvalý růst tohoto závodu, jenž hraje klíčovou roli v ekonomice země, a do něhož společnost Iveco vkládá ty nejdůležitější investice, které společnost může vynaložit: investice do budoucnosti”,

Iveco Bus vyrábí ve Vysokém Mýtě autobus Urbanway, který je určen pro veřejnou dopravu v městských oblastech, a autobus Crossway, vůz pro meziměstské trasy, jenž byl poprvé vyroben právě v českém závodě. Dosud ho bylo vyrobeno přes 24 000 kusů, z toho 3 200 jen v roce 2014. “Crossway je milníkem v historii závodu ve Vysokém Mýtě a zároveň je to vůz, který nejvíce přispěl k dosažení rekordního počtu 120 000 autobusů vyrobených v závodu od jeho založení,” připomněl Sylvain Blaise, ředitel Global Bus v CNH Industrial.
BUSportál: Historie vzniku modelu Crossway je neodlučitelně spjata s jeho nakonec méně úspěšným a v názvu zaniklým modelem Arway. Bylo by nespravedlivé úplně vynechat právě přelom, který první Arway v roce 2005 znamenal. V nové modelové řadě ho připomíná momentálně model PRO. Také je velmi zajímavá změna přístupu výrobce ke koncepci LE, jejíž akceptace přinesla právě Crosswayi velký úspěch.

Sylvain Blaise ve svém projevu rovněž zdůraznil historický odkaz, z něhož společnost Iveco Bus vychází, stejně jako budoucnost značky orientovanou na aspekty výroby, udržitelnou mobilitu a vedoucí postavení v Evropě v oblasti alternativních paliv, zvláště metanu.

Hosté mohli navštívit závod a zhlédnout prezentaci věnovanou historii společnosti Iveco Bus a jejímu současnému postavení jednoho z největších evropských výrobců v daném odvětví. Diskuse se poté přesunula směrem k budoucímu rozvoji závodu ve Vysokém Mýtě a důležité roli, kterou závod plní v zaměstnanosti regionu.
Počátky historie závodu jsou spojeny s řemeslníkem a podnikatelem Josefem Sodomkou, který jej založil ve Vysokém Mýtě roku 1895. V průběhu let se z firmy tohoto vizionářského českého podnikatele stalo jedno z největších center výroby autobusů a na historii ekonomiky této země se podílela pod různými značkami, které během let vznikaly a zanikaly, až po současně reprezentovanou značku Iveco Bus.

Z TZ IVECO CR

Z oslav 120. výročí založení výrobního závodu ve Vysokém Mýtě  4. června
Pierre Lahutte, prezident značky Iveco. Foto IVECO CR
Z oslav 120. výročí založení výrobního závodu ve Vysokém Mýtě  4. června
Společnost Voyages Inglard převzala klíče od 120 000. vozu vyrobeného v závodě Iveco Czech Republic. Foto IVECO CR
Z oslav 120. výročí založení výrobního závodu ve Vysokém Mýtě  4. června
Z domácích dodávek: První IVECO Crossway EURO VI u dopravce Arriva Střední Čechy od dubna 2015. Foto Arriva Střední Čechy
Z oslav 120. výročí založení výrobního závodu ve Vysokém Mýtě  4. června
Z domácích dodávek: CNG Urbanwaye jedou v březnu do Brna. Foto BUSportál.