Víkend nabízí několik zajímavých dopravních akcí
Trolejbusy Škoda 15Tr začaly jezdit v Hradci Králové v roce 1989. Foto DPMHK

V Hradci Králové oslaví v sobotu 18. května trolejbusové jubileum. V Praze proběhne autobusový den PID - tentokrát na Letné. V Muzeu dopravy ve Strašicích poprvé otevřou vrata veřejnosti. Všechny akce nabídnou jízdy historickými vozidly a doprovodný program.

V Hradci Králové oslaví v sobotu 18. května trolejbusové jubileum. V Praze proběhne autobusový den PID - tentokrát na Letné. V Muzeu dopravy ve Strašicích poprvé otevřou vrata veřejnosti. Všechny akce nabídnou jízdy historickými vozidly a doprovodný program.

Před 75 lety začaly v Hradci Králové jezdit trolejbusy. Při této příležitosti dopravní podnik města pořádá v sobotu 18. května  pro veřejnost jízdy historickými vozy a nechá nahlédnout do svého zázemí. Poprvé se představí také původní hradecký trolejbus Škoda 15Tr.

Mimořádné linky historických trolejbusů Škoda 8Tr9, Škoda 9Tr, Škoda 14Tr08/6, kloubový Škoda 200Tr Sanos 01 a Škoda 15Tr označené symbolickým číslem 75 budou jezdit v pravidelných intervalech na okružní trase z Terminálu hromadné dopravy, první spoj vyjede v 9:14, hned po slavnostním zahájení v 9 hodin. Akce končí ve 14 hodin.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout dispečink, trolejbusovou měnírnu, montážní vozidla pro údržbu trolejbusového vedení nebo zjisti, jak se nabíjí elektrobusy. Na statické ukázce budou k vidění modely trolejbusů a autobusů. Urbanway 12m Cursor E6 STEP E, SOR NS 18 Diesel E6, SOR NS 12 Diesel E6 a Škoda 30Tr SOR TNB 12 a historický Škoda 15Tr. Tento typ trolejbusů v Hradci vyjel poprvé v lednu 1989 a dojezdil před více než deseti lety. Sedm vozidel bylo předáno do Ústí nad Labem, kde se s nimi rozloučili teprve na jaře 2024. Hradecký dopravní podnik dva své původní vozy odkoupil zpět. Jeden z nich se poprvé představí jako historický vůz právě 18. května.

V sobotu 18. května se pěkná akce uskuteční i v Praze. Na Letnou se sjedou autobusy dopravců PID. Již po sedmé se vrací oblíbený Autobusový den Pražské integrované dopravy. Z Letňan se tentokrát přestějí na Spartu. Od 10 do 17 hodin přijďte na Letenskou pláň v Praze 7. V blízkosti tramvajových zastávek Sparta se můžete těšit na tradiční statickou výstavu autobusů a jízdy autobusy Ikarus, Karosa, MAN, Škoda a SOR i historickou tramvajovou soupravou.

O víkendu se letos poprvé otevře Muzeum dopravy ve Strašicích. Zahájení sezóny bude už tradičně spojeno se sobotním Hamernickým dnem v Dobřívě. V sobotu 18. i v neděli 19. května budou v provozu také historické exponáty muzea. V sobotu na lince spojující Strašice, Dobřív a mirošovské nádraží, v neděli pak na strašické lince 5 vedoucí k loveckému zámečku Tři Trubky a zdejšímu Domu přírody Brd.