V Ostravě odkládají projekt Vodíkové mobility
V Ostravě mohly jezdit vodíkové autobusy značky SOLARIS nebo ŠKODA. CaetanoBus byl vyloučen. Ilustrační foto Solaris

Dopravní podnik Ostrava z finančních i technických důvodů zatím vodíkové autobusy nekoupí. Zaměří se na rozvoj trolejbusové dopravy a na elektrobusy s nočním dobíjením.

Dopravní podnik Ostrava z finančních i technických důvodů zatím vodíkové autobusy nekoupí. Zaměří se na rozvoj trolejbusové dopravy a na elektrobusy s nočním dobíjením.

Vodík je pro nás stále důležité téma a i nadále budeme tento technologický směr bedlivě sledovat. S ohledem na vývoj posledních dvou let od vypsání soutěží momentálně z pohledu péče řádného hospodáře cítíme, že je potřeba dát této technologii ještě prostor jak z finančních tak technických důvodů. DPO má momentálně 227 CNG vozů. Některé z nich čeká v horizontu několika let obnova. S ohledem na aktuální situaci na trhu vidíme řešení právě v elektromobilitě, která za poslední měsíce a roky prošla masivním rozvojem,“ uvádí Daniel Morys, předseda představenstva a generální ředitel DPO a dodává: „Vedle rozvoje trolejbusové dopravy se chceme zaměřit na elektrobusy s nočním dobíjením. Ty by mohly být schopné obsloužit na jedno noční nabití vzdálenost i více než 350 kilometrů. Můžeme je tak nasadit v podstatě kdekoli. Stále si však uvědomujeme, že limitem bude kapacita nabíjení, a proto věříme v rozvoj a budoucnost vodíkové mobility.“

Tendr na nákup 10 autobusů na vodík vyhlásil DPO poprvé v roce 2021. V polovině roku 2022 ho ale zrušil a v březnu 2023 vyhlásil nové zadávací řízení. Podle písemné zprávy zveřejněné 29.2.2.2024 se zúčastnily SOLARIS s celkovou nabídkovou cenou přibližně 157 milionů korun, ŠKODA ELECTRIC s nabídkovou cenou necelých 177 milionů a CAETANOBUS s cenou 163 milionů korun. Poslední jmenovaný účastník byl však vyloučen, neboť uvedl v rozporu se zadávací dokumentací v elektronickém nástroji pro podávání nabídek JOSEPHINE jinou cenu než v Krycím listu.

Jako důvod zrušení veřejné zakázky uvedl zadavatel zrušení související zakázky "Rozvoj vodíkové mobility v Ostravě, 1. etapa - opakované zadání“, jejímž předmětem byla výstavba tlakové vodíkové plnící stanice a dodávka a instalace potřebné technologie. "Bez její realizace není možné provozovat autobusy na vodíkový pohon. Dovážet do místa plnění vodík popírá smysl zelené energie, a proto tuto variantu zadavatel zamítl. Stavební zakázka byla aktuálně zrušena, neboť se nepodařilo zajistit její financování. Nabídnuté ceny podstatně převýšily předpokládanou hodnotu a DPO nemá dostatek finančních prostředků na její realizaci."

V Ostravě probíhá největší elektromobilní projekt ve veřejné dopravě svého typu. DPO má celkem 32 elektrobusů. 26 z nich s průběžným dobíjením, které dokáže napájet pomocí strategicky rozmístěných rychlonabíječek ve Svinově, na Hranečníku a od loňského jara nově i v centru města, kde jsou tři nabíjecí ramena. Díky tomu může být každý desátý vypravovaný autobus DPO elektrobus.

Ekologie je jedním ze strategických pilířů DPO. Pod názvem BEZ DIESELU bylo toto téma v roce 2021 ukotveno ve strategii podniku, kdy jsou ve standardní denní výpravě používány přednostně vozy nízkoemisní, nebo bezemisní. Na vhodných linkách jezdí elektrobusy, ostatní zajišťují CNG autobusy. Zbývajících třicet pět dieselových autobusů slouží jako záloha.

Před pár dny DPO také zrušil tendr na dodávku a servis velkokapacitních tramvají za více než 2 miliardy korun. Nákup plánoval financovat z evropských fondů, shání ale jiné zdroje.