Sustainable Bus Award 2022

Vítěze Sby 2020: Mercedes-Benz eCitaro, Iveco Crossway NP a VDL Futuru FHD2 letos po dvou letech nahradí nové modely uvedené na trh v poslední době.
Vítěze Sby 2020: Mercedes-Benz eCitaro, Iveco Crossway NP a VDL Futuru FHD2 letos po dvou letech nahradí nové modely uvedené na trh v poslední době.
V kategorii Urban se v Sustainable Bus Award 2022 rozhodne mezi bateriovými elektrickými autobusy, v Intercity jsou nominována vozidla na plyn (kromě jednoho) a v kategorii Coach dieselová vozidla.

Cena Sustainable Bus Award je po zrušení vydání pro rok 2021 opět připravena. Ve 3. čtvrtletí 2021 budou vyhlášeni počtvrté vítězové ocenění pro nejinovativnější a nejudržitelnější autobusy a autokary uvedené na evropský trh. Naposledy Sustainable Bus Award získaly Mercedes, Iveco a VDL.

Tým Sustainable Bus Award organizuje vyhlášení cen 2022 plně digitálně. Proběhne 19. listopadu.
 
Finalisté Sustainable Bus Award 2022:

Rostoucí trend zavádění autobusů s nulovými emisemi v městské hromadné dopravě je výsledkem stanovených cílů a předpisů EU v oblasti snižování emisí a také závazků měst v této oblasti. V kategorii "Urban" letos "soutěží", stejně jako v minulém ročníku, tři elektrické autobusy s bateriemi: Irizar ie bus, MAN Lion’s City E a Solaris Urbino 15 LE Electric.

V segmentu "Intercity" zanechává velkou stopu "energetický mix": finalisty jsou nová verze Mercedesu Intouro, Scania Interlink LNG a Isuzu Kendo CNG.

Mezi autokary, v oboru "Coach", který tvrdě zasáhla pandemie a to i z hlediska počtu uvedení nových produktů na trh, získá cenu Volvo 9700 DD, MAN Lion’s Coach nebo Indcar L9 DAF.

O Sustainable Bus Award rozhoduje porota složená ze zástupců časopisů z osmi evropských zemí: Mobilités Magazine (Francie), Busfahrt (Německo), AUTOBUS (Itálie), Infotrucker (Rumunsko), Carril Bus (Španělsko), Revija Tranzit (Slovinsko) a Bus and coach professional (UK). Užší výběr je výsledkem prvního kola, kdy každý porotce navrhl své kandidáty, do seznamu finalistů byla zařazena vozidla, která dosáhla více nominací (tři v každé kategorii). Nyní porotci přistoupí k druhému kroku a provedou podrobné hodnocení vybraných vozidel podle kritérií SBY. Kritéria jsou rozdělena do oblastí: motor, převodovka, bezpečnost, pohodlí, udržitelnost.

Cena Sustainable Bus je založena na průřezové myšlence udržitelnosti a snaze vytvořit pozitivní obraz vozidla v očích široké veřejnosti. Posuzuje se několik aspektů jako je bezpečnost, pohodlí, hlučnost, recyklovatelnost součástí a obecný závazek výrobce k životnímu prostředí.

Sustainable Bus