Přehled cyklobusů 2024
Přerovský cyklobus (linka 920844). I tento rok jezdí od 1. června do 24. září každou soboru a neděli Iveco Crossway LE 12M Line (2TJ 1004) a vlek Vezeko Vario (2T2 5551), který převeze až 40 kol. Trasa vede z Přerova přes Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm na československou státní hranici do Bílé, Bumbálky. Foto Tomáš Ertl

Většina spojů určených pro přepravu jízdních kol je už v provozu. S kolem se svezete na výlety do Brd, Českého lesa, na Manětínsko, na Šumavu, do Krušných hor a Krkonoš, po Jižních Čechách, Jižní Moravě, na Kokořinsko, do Českého ráje, i na československý hraniční přechod na Bílou a Bumbálku.

Většina spojů určených pro přepravu jízdních kol je už v provozu. S kolem se svezete na výlety do Brd, Českého lesa, na Manětínsko, na Šumavu, do Krušných hor a Krkonoš, po Jižních Čechách, Jižní Moravě, na Kokořinsko, do Českého ráje, i na československý hraniční přechod na Bílou a Bumbálku.

V Jihomoravském kraji se můžete autobusem o víkendech a svátcích i se svým kolem přiblížit k vybranému cíli na Znojemsku už od Velikonoc. Cyklobusy spojují Znojmo s národním parkem Podyjí a Vranovskou přehradou. Některé zajedou až do rakouského Drosendorfu. Regionální cyklobusy v provozu během turistické sezóny přibližně od poloviny dubna do konce září během víkendů a státních svátků. Vybrané cyklobusy pojedou i v pracovních dnech, především během letních prázdnin. Přepravovat můžete 5 kol na zádi autobusy nebo 20 kol na přívěsu podle typu vozidla. Kola se přepravují do vyčerpání kapacity, registrace není nutná. S kolem je možné nastoupit/vystoupit pouze na vybraných zastávkách, které jsou označeny symbolem jízdního kola. Trasy a jízdní řády jsou na webu IDS JMK. Na Znojemsku na pravidelných autobusových linkách 816, 817, 830 a 108 jsou vybrané autobusy vybavené přívěsem pro 24 jízdních kol.

FTL- First Transport Lines ve spolupráci s městem Prostějovem připravili pro tradičně cyklobus Prostějov - Jedovnice a vloni osvědčenou novinku, cyklobus Prostějov - Bouzov. Cyklobus do Jedovnice bude jezdit pravidelně od 29. března do konce září o nedělích a svátcích, cyklobus do Bouzova od 30. března v sobotu. Kapacita cyklovozíku je 20 kol a jízdenky bude možné zakoupit i v předprodeji na www.amsbus.cz nebo v Informační kanceláři FTL, Svatoplukova 59. Cestující s jízdenkou z předprodeje má automaticky zaplaceno a rezervováno i místo pro kolo. Při zakoupení jízdenky u řidiče je dovozné za kolo 23,- Kč. Podrobnosti zde. Přehled všech cyklobusů v Olomouckém kraji je k dispozici zde.

Jihočeský kraj letos od 18. května vypraví 11 linek umožňující přepravu jízdních kol. Výchozí zastávka je převážně v Českých Budějovicích. Oranžová linka zaveze turisty s koly do Kašperských Hor, Červena a Modrá linka na Kvildu, Žlutá na Orlík, Zelená přes Třeboň, Jindřichův Hradec a Novou Bystřici do Slavonic a Šedá linka na Novohradsko. Speciální linka 280 vyráží z Tábora na Šumavu. Na trasy a jízdní řády se podívejte zde. Cena jízdného se odvíjí od kilometrického tarifu, případně můžete využít naší výhodnou Jihočeskou krajskou jízdenku.  Při přepravě kol je nutné odstranit před nakládkou všechny odnímatelné součásti (brašny, pumpičky, láhve). V případě přepravy elektrokol je potřeba z kola demontovat baterii. Rezervace pro přepravu kol není možná. Konečné rozhodnutí o přepravě kola učiní řidič.

Cyklobusy vás zavezou také na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Vybrat si můžete z linek – z Jablonce na Jizerku nebo z Liberce do Bedřichova či Turnova, vyjedou od 29. dubna.

Linka 395 Liberec – Bedřichov – Jablonec n. N. – Turnov
Cyklobusová zpáteční linka 395 propojí Liberec, Bedřichov, Jablonec nad Nisou a Turnov. Jede o víkendech a státních svátcích.  Autobus přepraví max. 19 jízdních kol.

Linka 795 Jablonec nad Nisou – Bedřichov – Kořenov – Jizerka
Jezdí o víkendech a státních svátcích. Uveze max. 19 kol.

Letní linka č. 650 Frýdlant – Hejnice – Bílý Potok pod Smrkem – Smědava.

Na všech uvedených linkách platí tarif IDOL. Na lince se uznávají a prodávají jízdenky EURO-NISA-Ticket+.

Další turistické linky a cyklobusy do Krkonoš, Jizerských a Lužických hor a do Českého ráje na webu IDOL.

Cestovat s jízdním kolem můžete kromě běžných spojů také v Ústeckém kraji, v rámci DÚK také 28 linkami specializovanými na přepravu kol. Jízdenky za 25 Kč nebo celodenní za 50 Kč jsou přestupní mezi vlaky, autobusy i loděmi po celou dobu jejich časové platnosti a lze je zakoupit i v mobilní aplikaci DÚKapka. Rezervace přepravy kol je možná pouze prostřednictvím aplikace. Přehled všech lodních, autobusových a vlakových linek na webu DÚK.

Středočeský Mníšecký cyklobus na trase Dobřichovice- Mníšek pod Brdy - Kytín. Cyklobus jezdí každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. března až do 28. října. Sveze Vás mezi údolím řeky Berounky a brdskými lesy. Spoje linky navazují v Dobřichovicích na vlaky linky S7 (trať Praha – Řevnice – Beroun) z obou směrů. Nakládku a vykládku kol si zajišťuje cestující sám, řidič poskytne případnou radu či pomoc. Převeze až 25 jízdních kol.

Po Českém ráji na kole a do dalších turisticky zajímavých míst se můžete vydat s PIDem a Královéhradeským krajem. Cyklobusy budou jezdit od 25. května do konce září o víkendech a státních. Linka 2 bude jezdit z Mladé Boleslavi přes Mnichovo Hradiště až do Sobotky a opačně.

Od 29. června do 1. září každou sobotu, neděli nebo státní svátek můžete vyrazit na výlet do CHKO Kokořínsko-Máchův kraj s cyklobusem, který tu jezdí už čtvrtou sezónu. Jedná se o provoz celkem šesti párů spojů na linkách PID 693, 695 a 697, kde je cyklobus zajištěn midibusem s přívěsem upraveným pro přepravu jízdních kol. Na trase je množství zajímavých turistických cílů, jakými jsou například hrady Kokořín a Houska, skalní bludiště ve Mšeně, Máchovo jezero v Doksech a další. Turistické cíle s PID si můžete prohlédnout zde.

V Moravskoslezském kraji vyrazí speciální autobusové linky pro přepravu turistů i s jejich jízdními koly ve středu 1. května. Cyklobusy jezdí z Nového Jičína, Příboru, Kopřivnice a Rožnova na Pustevny, Bílou a Bumbálku (jízdní řád). Provozuje je Z-Group bus ve spolupráci s městy Kopřivnice, Příbor, Nový Jičín, Frenštát pod Radhoštěm a Rožnov pod Radhoštěm. Cyklobus uveze až 25 jízdních kol, pro něž si můžete rezervovat místenku předem na portálu IDOS.cz po vyhledání konkrétního spoje. Jízdenka se poté platí hotově, či kartou u řidiče při nástupu (dlouhodobé, ani síťové jízdenky ODIS zde neplatí). Od 1.5. do 30.6., a od 1. do 28.9. cyklobus jezdí v pátek, o víkendech a svátcích.  Od 1.7. do 31.8. jezdí cyklobus denně, včetně víkendů a svátků.

V Olomouckém kraji v rámci linek IDSOK  432 a 434 jezdí každý víkend od 27. dubna cyklobus Arrivy z Prostějova na Drahanskou vrchovinu. Na státní svátek 1. května vyjede na svou obvyklou trasu cyklobus ze Zlína do Bystřice pod Hostýnem, s kolem se tak dostanete do krásných Hostýnských vrchů. Autobus s vozíkem pro 22 kol bude jezdit každý víkend, o prázdninách pojede linka IDZK 141 i ve všedních dnech. Před cyklobusů zde.

18. května můžete využít cyklobus Arrivy, který propojí na 131 kilometrů dlouhé trase Olomouc, Rýmařov, Ovčárnu, Karlovu Studánku, Zlaté Hory a Jeseník. Přehled cyklobusů provozovaných Arrivou zde.

Na svou tradiční trasu se vydá v červnu cyklobus až pro 40 kol z Přerova přes Valašské Meziříčí a Rožnov pod Radhoštěm na československou státní hranici do Bílé, Bumbálky. Ranní odjezd z Přerova zůstává beze změny v 7:30.

Cyklobusy v Plzeňském kraji, do Českého lesa, na Šumavu do Brd a další místa vyjedou letos téměř všechny najednou, stane se tak 18. května. Většina z nich tak začne jezdit téměř o dva týdny dřív než v loňském roce. Novinkou letošní sezóny jsou upravené spoje do Brd, kde linku IDPK 523 nahradí linka 248 z Rokycan přes Hrádek, Mirošov nebo Borovno. V provozu bude i nová cyklobusová linka z Plzně přes Losinou a Spálené Poříčí s číslem 447. Milovníky lesů, kopců a vyhlídek bude i letos vozit oblíbená linka 651 z německého Furth im Wald přes Domažlice na vrch Čerchov a dál do Waldmünchen. Kromě obvyklého spojení na dominantu Chodska vyjede už i tradiční přeshraniční linka 982 směr Lam a Bodenmais.

Speciální autobusové linky, které nabízí přepravu turistů i s jejich jízdními koly, vyjedou v Karlovarském kraji také 18. května. Ucelený systém cyklodopravy v Karlovarském kraji a oblasti Euregia Egrensis provozuje autobusový dopravce AKV bus a finančně ho podporuje Karlovarský kraj, několik měst a další partneři. Letos proběhne již 22. sezóna.

Jednotlivé cyklotrasy jsou rozděleny do šesti základních barevných linek. Cyklisté tak mohou využívat trasu červenou do Krušných hor na lince Cheb – Karlovy Vary – Boží Dar - Klínovec, kdy autobus vyveze pasažéry až na Klínovec, modrou mezi Střelou a Vladařem, oranžovou Chebskem a Vogtlandskem do přírodního parku Přebuz, žlutou Porolavím k Blatenskému příkopu a azurovou Lázeňskou. Zelená a oranžová linka jezdí pouze na objednávku. Přehled linek zde.

Na cyklobusy je možné zakoupit speciální Cyklokartu. Za 699,- Kč nabízí neomezený počet jízd pro jednu osobu všemi cyklobusy v systému CykloEgrensis po celou dobu jejich provozu. Je přenosná, každý den ji může využít jiná osoba.  

Kromě víkendových cyklobusů jezdí na vybraných pravidelných autobusových linkách i autobusy vybavené cyklovleky nebo speciálními cyklonosiči umístěnými na zádi autobusu. Na rozdíl od cyklobusů však jezdí tyto speciální autobusy i v pracovních dnech. Přepravu jízdních kol na pravidelných linkách tak mohou lidé využít například v oblasti Vejprtska.