Turistická sezóna začíná tento pátek a s ní i více přívozů, autobusů a také míst pro cyklisty. Provoz o velikonočních svátcích.
Turistická sezóna začíná tento pátek a s ní i více přívozů, autobusů a také míst pro cyklisty. Provoz o velikonočních svátcích.

Spolu se zahájením turistické sezony připravila organizace ROPID ve spolupráci s dopravci PID řadu novinek při cestování za volným časem. Od pátku 25. 3. 2016 opět vyplují 4 sezonní přívozy PID, do 3. sezóny vyjede oblíbený dětský výletní vlak Cyklohráček, turisticky oblíbené příměstské autobusové linky budou posíleny a výrazné rozšíření možnosti přepravy jízdních kol nabídnou pražské metro a tramvaje. Během velikonočních svátků, letos poprvé prodloužených o Velký pátek, bude také upravena organizace provozu v jednotlivých dnech a v noci ze soboty na neděli začne letní čas.

1)     Sezonní přívozy

Kromě dvojice celoročních přívozů P1 a P2 na severu Prahy brázdí Vltavu také čtveřice, která je v provozu pouze v sezóně, v letošním roce od pátku 25. března 2016 do neděle 30. října 2016. Jedná se o tyto lodní linky:

·       P3 Lihovar – Veslařský ostrov (interval 20 minut)

·       P5 Císařská louka – Výtoň – Náplavka Smíchov (interval 30 minut, v sobotu dopoledne 15 minut)

·       P6 Lahovičky – Nádraží Modřany (jízdy na požádání dle potřeby)

·       P7 Pražská tržnice – Ostrov Štvanice – Rohanský ostrov (interval 30–20 minut)

Jako první začíná přívoz P3 z Lihovaru, a to již v 6 hodin v pracovní dny, o víkendech o hodinu později. V Modřanech (P6) a na Štvanici (P7) se v pracovní dny začíná jezdit v 7 hodin, o víkendech v 8 hodin. Přívoz P5 na Výtoni začíná každý den v 8 hodin.

Mezi Lihovarem a Veslařským ostrovem (P3) se jezdí každodenně do 22 hodin, na zbylých třech sezónních přívozech (P5, P6, P7) je nově stanoveno proměnné ukončení provozu podle doby slunečního svitu. Od 25. března do 13. května 2016 a od 1. do 30. září 2016 se jezdí do 20 hodin, od 14. května do konce srpna 2016 do 21 hodin a v říjnu 2016 pouze do 19 hodin.

2)     Cyklohráček

Na Velký pátek 25. března 2016 se opět rozjede z Prahy na Okoř a do Slaného Cyklohráček – speciální výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště pro děti doplněný vozem pro cyklisty. Letos bude jezdit už třetí sezonu a svézt se s ním mohou výletníci o víkendech a svátcích od 25. března až do 30. října. Z Prahy vyráží vždy v 9:18 a 13:18, zpět ze Slaného jede v 11:16 a 17:16. Během letošní sezóny bude navíc celkem sedmkrát prodloužen až do Zlonic, kde se nachází Železniční muzeum.

Pro nejmenší je ve vlaku dětský koutek s hrami, knížkami, stavebnicemi i vláčkodráhou, ti větší můžou cestou uspořádat třeba turnaj v Člověče, nezlob se!, dámě i kartách, kreslit křídami nebo skládat molitanovou stavebnici. O všechny hry se na palubě starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti také dárky na památku. Ve Slaném je pro děti připravena Cesta za zlatým pokladem, sběratelé mohou získat speciální turistickou vizitku Cyklohráčku a cestující mohou využít ve městě řadu slev například do cukrárny, nového minipivovaru, vlastivědného muzea nebo do aquaparku.

V neděli 27. března se bude na hradě Okoři konat akce Velikonoce na hradě. Kromě posílení autobusové linky 350 bude možné k návštěvě Okoře využít i Cyklohráček. ČD a ROPID připravují v Cyklohráčku další novinky, o kterých budou informovat v průběhu dubna. Více informací o projektu je na www.cyklohracek.cz.

3)     Rozšíření přepravy jízdních kol v metru a tramvajích

Letošní cyklistická sezóna bude plná zajímavých novinek v možnostech přepravy jízdních kol v rámci Pražské integrované dopravy. Významně se rozšíří kapacita pro přepravu kol v metru, u tramvají přibude několik úseků, kde lze vzít kolo do tramvaje.

Metro

·       výrazné rozšíření počtu plošin s povolenou přepravou jízdních kol – nově na devíti plošinách soupravy (původně jen na pěti)

·       nově se s jízdním kolem může na každou první a poslední plošinu jednotlivých vozů soupravy, výjimkou je první plošina soupravy ve směru jízdy (vždy maximálně 2 kola na plošinu)

·       jednotlivé dveře vozů metra budou výrazně označeny, aby již nedocházelo ke sporům mezi cyklisty a ostatními cestujícími, kam se s kolem smí a kam ne

Tramvaje

·       nové úseky s povolením přepravy jízdních kol (v navazujících úsecích v závorkách přeprava povolena již nyní):

o         Hradčanská – Vítězné náměstí – Nádraží Podbaba

o         Hradčanská – Vítězné náměstí – Dejvická (– Divoká Šárka)

o         Palmovka – Nádraží Vysočany – Lehovec

o         Palmovka – Nádraží Libeň – Lehovec

o         Želivského – Vozovna Strašnice – Ústřední dílny DP

o         Želivského – Strašnická – Na Hroudě – Nádraží Hostivař

o         Náměstí Bratří Synků – Spořilov

o         Nádraží Braník – Nádraží Modřany (– Sídliště Modřany)

·       i nadále je povolena přeprava pouze v uvedeném směru a mimo období 14:00–19:00 pracovních dnů

4)     Posílení příměstských autobusů

Podobně jako v předchozích letech dochází i v turistické sezony 2016 k víkendovému posílení vybraných autobusových linek z důvodu zvýšeného zájmu o cestování především do turisticky zajímavých lokalit, jako jsou Mníšecko, Štěchovicko, Černokostelecko nebo Posázaví. Od 25. 3. 2016 až do konce října dochází k navýšení víkendové kapacity autobusových linek PID č. 173, 317, 321, 338, 361, 382, 383, 387, 390 a 404, a to buď nasazením kloubového autobusu namísto standardního (ve většině případů), standardního namísto midibusu (linka 173) nebo zdvojením některých víkendových spojů (linka 361).

5)     Doprava o velikonočních svátcích + letní čas

V letošním roce budou velikonoční svátky poprvé čtyřdenní, neboť i Velký pátek byl uznán jako státní svátek. Posledním pracovním dnem před prodlouženým víkendem bude čtvrtek 24. března 2016, kdy bude jezdit metro podle pátečních jízdních řádů, tramvaje a autobusy budou jezdit podle jízdních řádů pro běžné pracovní dny a vlaky budou jezdit podle jízdních řádů pro pracovní dny, ale pojedou také spoje, které jezdí v pátek před víkendem. Noční provoz ze čtvrtka na pátek, stejně jako z pátku na sobotu a ze soboty na neděli bude organizován podle posilových jízdních řádů.

V pátek a v sobotu 25. a 26. března 2016 bude provoz metra, tramvají a autobusů organizován podle sobotních jízdních řádů. Vlaky pojedou v pátek podle sobotních řádů, ale v sobotu již podle nedělního. V neděli a v pondělí 27. a 28. března 2016 budou jezdit metro, tramvaje a autobusy podle nedělních jízdních řádů. Také pro železniční dopravu budou platit nedělní jízdní řády, v pondělí se navíc bude jezdit podle jízdních řádů pro státní svátek. O nocích z neděle na pondělí a z pondělí na úterý bude platit standardní jízdní řád.

Letní čas začne v roce 2016 v noci ze soboty 26. na neděli 27. března. Ručičky hodinek se ve 2:00 posunou o hodinu vpřed na 3:00. S tím souvisí také úprava jízdních řádů nočních tramvajových a autobusových linek PID. Tramvajových a většiny autobusových linek se tato změna nijak nedotkne, jelikož jsou časové polohy každou hodinu stejné. Výjimkou jsou noční linky 513, 601, 602, 603, 605, 606, 608 a 610, pro které bude platit zvláštní jízdní řád. U linek 604, 607 a 609 se pouze o hodinu opozdí odjezdy z těch zastávek, kde má být spoj podle jízdního řádu po druhé hodině ranní.


Zdroj: ROPID