Polské Horní Slezsko kupuje od Solaris elektrobusy
Solaris Urbino 12 electric. Foto Solaris

32 nových sólo i článkových e-busů Urbino zamíří v roce 2023 k dopravcům z měst Gliwice, Katovice, Sosnowiec a Świerklaniec.
32 nových sólo i článkových e-busů Urbino zamíří v roce 2023 k dopravcům z měst Gliwice, Katovice, Sosnowiec a Świerklaniec.
Celosvětový trend bezemisní veřejné dopravy následuje také sdružení obcí ve Slezském regionu v Polsku - GZM Metropolis. Pro 12metrové a 18metrové e-busy zajistí Solaris také 11 pantografových nabíječek a 16 plug-in. V souladu s podepsanou smlouvou GZM Metropolis v roce 2023 obdrží 27 bateriových Urbino 12 a 5 kloubových Urbino 18. Solaris poskytne kompletní balíček řešení pro e-mobilitu na klíč, tzn. kromě autobusů a nabíječek také projekční práce, zajištění povolení k pozemkové úpravě a projektový dozor za investora.

V elektrobusech Urbino 12 budou baterie Solaris High Energy s celkovou kapacitou 250 kWh a 400 kWh v Urbino 18. Budou se dobíjet jak pomocí pantografu, tak plug-in. Pohon u obou typů vozidel budou tvořit trakční motory integrované s hnací nápravou.

Do Urbino 12 se vejde minimálně 80 lidí a do Urbino 18 minimálně 115 cestujících. Počítá se také s prostorným místem pro přepravu invalidního vozíku a kočárku/kočárku nebo kola současně. Autobusy budou vybaveny klimatizací a USB porty. Řidiči musí před jízdou použít systém detekce alkoholu. Objednané autobusy budou také vybaveny automatickým hasicím systémem, systémem počítání cestujících, uzavřenou kabinou řidiče a kamerovým systémem.Polské Horní Slezsko kupuje od Solaris elektrobusy