Nedostatek řidičů v ČR a EU - výsledky průzkumu IRU
V roce 2023 chybí dopravcům v nákladní dopravě v ČR 8,3 % řidičů do naplnění pracovních pozic, u autobusové dopravy 5 %. Zdroj IRU, TruckJobs.cz.

V EU chybí 400 tisíc profesionálů, kteří by mohli usednout za volant kamionu nebo autobusu. Jaké jsou hlavní potíže dopravců. Jak jsou na tom čeští a evropští autodopravci s řidiči. Jaký je věk řidičů. Kolik řidičů chybí a jsou cizinci opravdu řešením. Průzkum provedla Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU).

V EU chybí 400 tisíc profesionálů, kteří by mohli usednout za volant kamionu nebo autobusu. Jaké jsou hlavní potíže dopravců. Jak jsou na tom čeští a evropští autodopravci s řidiči. Jaký je věk řidičů. Kolik řidičů chybí a jsou cizinci opravdu řešením. Průzkum provedla Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU).

Kolik chybí řidičů

V Evropské unii chybí podle posledních propočtů zhruba 400 000 profesionálních řidičů. V České republice (ČR) se jedná zhruba o 25 000 řidičů, z čehož přibližně 20 000 připadá na nákladní dopravu a 5 000 na dopravu autobusovou.

Obtíže spojené s náborem nových řidičů lze vysledovat v procentu nenaplněných pracovních pozic. Toto číslo nám ukazuje, kolik procent řidičů chybí dopravním firmám k tomu, aby teoreticky dosáhly „plného“ stavu řidičů. V roce 2023 se tak u nákladní dopravy v ČR jednalo o 8,3 %, zatímco v EU průměrně o 9 %. U autobusové dopravy se jednalo v ČR o 5 %, zatímco v EU průměrně o 10 %.  Špatná situace v oblasti lidských zdrojů v dopravě panuje s menšími rozdíly ve všech sledovaných zemích Evropské unie.

Průměrný věk řidičů

Stárnutí populace a zvyšující se průměrný věk řidičů je další z řady potíží, se kterými se dopravci potýkají. Vysoké procento řidičů starších 55 let a naopak nízký počet mladých a začínajících řidičů je palčivým problémem, který může ohrozit existenci mnoha dopravních firem v budoucnu. Zatímco v ČR činí podíl řidičů nákladní dopravy mladších 25 let 5,2 %, v EU se průměrně jedná o 6 %. Na opačné straně nalézáme v ČR 28,4 % řidičů nákladní dopravy starších 55 let, zatímco v EU činí stejná věková kategorie 32 %.
Procento řidičů autobusů mladších 25 let činí v České republice i zbytku EU shodně 3 %. Naopak podíl řidičů autobusů starších 55 let činí v ČR 38 %, zatímco v EU činí stejná věková kategorie 41 %.

Průměrný věk řidiče nákladní dopravy v ČR činí 47 let (v EU 46 let). Průměrný věk řidičů autobusů činí shodně v ČR i zbytku EU 50 let. Zřejmé jsou tak hrozící potíže způsobené stárnutím profesionálních řidičů v ČR i EU a nízkým zájmem mladších uchazečů o toto zaměstnání.

Řidiči ze zahraničí

Jednou z možností řešení nedostatku řidičů je zaměstnávání řidičů ze zahraničí. Dle provedeného průzkumu činí procento zahraničních řidičů nákladní dopravy v ČR ze zemí mimo EU 8,1 %. V EU se jedná o 15 %. Připočteme-li k tomu i zahraniční řidiče z ostatních zemí EU, činí podíl cizinců řidičů nákladní dopravy v ČR 12,1 % a v zemích EU průměrně 37 %. U autobusové dopravy činí procento zahraničních řidičů v ČR ze zemí mimo EU 4 %. V EU se průměrně jedná o 6 %. Připočteme-li k tomu i zahraniční řidiče z ostatních zemí EU, činí podíl cizinců v ČR 7 % a v zemích EU průměrně 15 %. Důvodem nízkého zastoupení zahraničních řidičů v ČR je dlouhodobě nepříznivá situace v oblasti získávání pracovních a pobytových povolení cizinců v ČR.

Ženy řidičky

Oblast dopravy se díky vylepšování sociálních i pracovních podmínek stává stále častěji vyhledávanou také pro ženy řidičky. V rámci nákladní dopravy nalézáme v ČR 2,9 % žen řidiček, zatímco v EU průměrně 4,3 %. Lepší situace panuje v oblasti autobusové dopravy, kde podíl žen řidiček činí v ČR 7,5 %, zatímco v EU 16,6 %. Práce řidiček autobusů je pro ženy obecně vhodnější nežli práce řidiček nákladní dopravy, zejména pak z důvodu snazšího sloučení pracovního a osobního života.
Negativní dopady na podnikání dopravců.

Dopravci v průzkumu uvedli také hlavní negativní dopady, které má nedostatek řidičů na jejich podnikání. U nákladní dopravy nejčastější potíže způsobuje nedostatek kapacity pro další rozšiřování podnikání (84 %), zvyšující se finanční náklady (79 %), nutnost zaměstnávání méně kvalifikovaných řidičů z důvodu absence zkušenějších (66 %) a celkové snížení produktivity.

U autobusové dopravy dopravci nejčastěji zmiňovali potíže se zvyšujícími se finančními náklady (78 %), nedostatek zkušených profesionálních řidičů za volantem, ale také nedostatek zkušených profesionálů zajišťujících vzdělávání a trénink začínajících řidičů (70 %). Třetím nejčastěji zmiňovaným problémem jsou nedostatečné kapacity pro další možné rozšiřování obchodu, opět zejména z důvodu nedostatku řidičů (68 %).

Sdružení ČESMA BOHEMIA, výsledky průzkumu včetně grafů na webu TruckJobs.cz