Kroměříž se zaměří na hybridní autobusy
Flotila Kroměřížských technických služeb, které ve městě provozují MHD, se rozrostla o první hybridní autobus. Do provozu se zařadil v novém polepu. Foto Martin Slačálek

Ulicemi Kroměříže jezdí Volvo s hybridním pohonem. Doplnilo flotilu vozidel Kroměřížských technických služeb a je prvním v další obnově flotily.
Ulicemi Kroměříže jezdí Volvo s hybridním pohonem. Doplnilo flotilu vozidel Kroměřížských technických služeb a je prvním v další obnově flotily.
Společnost Kroměřížské technické služby (KTS) provozuje MHD v Kroměříži na osmi linkách a zajišťovalo jí dosud deset autobusů. Tři Iveco Urbanway na CNG, ostatní jsou značky Volvo s průměrným stářím kolem patnácti let. Náhrada za nové je proto nezbytná.

Hybridní technologii, kdy se autobus na zastávkách rozjíždí na elektřinu a na naftu jede asi od rychlosti 30 kilometrů za hodinu, v Kroměříži testovali od října 2020. KTS měla půjčené od Volvo Group Czech Republic dvanáctimetrové Volvo 7900 LH. Autobus brázdil město každý den od rána do večera včetně víkendů a bez problémů zvládl i letošní nízké zimní teploty.

Po dobrých zkušenostech řidičů i cestujících se KTS rozhodly jedno vozidlo zakoupit. Do výběrového řízení přišla nabídka z Volvo Group Czech Republic a ZLINER. Nejnižší cenu nabídlo Volvo (5 420 tisíc Kč bez DPH). Stejně jako tři nejnovější autobusy Iveco na CNG ho koupily ze svých prostředků.

"Co se týká další modernizace, počítáme s obměnou vozového parku za elektrobusy, ale až to umožní dotace. Jinak půjdeme cestou hybridů, které by měly v budoucnu elektrobusy jen doplňovat," uvedl Karel Holík, místostarosta Kroměříže a jednatel KTS.

Dvanáctimetrové Volvo 7900 LH přepraví 97 cestujících (34 sedících), je vybaveno klimatizací, kterou lze regulovat samostatně pro řidiče a pro cestující funguje samostatně. Nástup handicapovaných osob je zajištěn pomocí plošiny, kterou ovládá řidič. Cestující mohou využít i několik USB zásuvek na nabíjení mobilních telefonů a tabletů.

Autobus byl původně v barvách bruselského dopravního podniku STIB, nyní už jezdí v novém reklamním kabátě.Kroměříž se zaměří na hybridní autobusy
Hybridní Volvo v novém designu. Všechny autobusy KTS dostávají moderní reklamu od Mobilboard. Polepy jsou zpracovány plnobarevně digitálním tiskem. Na oknech je použita atestovaná folie s průhledem. Foto Mobilboard
Kroměříž se zaměří na hybridní autobusy
Kroměříž se zaměří na hybridní autobusy