Reklama
Firmy provozující dotovanou autobusovou dopravu v kraji si berou cestující za rukojmí a vyhrožují dopravním kolapsem. Svým jednáním sledují maximální navyšování svých zisků na úkor daňových poplatníků. Královéhradecký kraj nemá zájem dopravce „zlikvidovat“, ale nabízí jim finance úměrné službám, které poskytují. Změnou v autobusovém dopravním systému chce kraj od září především poskytnout co nejlepší servis obyvatelům regionu.

„Doprava je nejnákladnějším odvětvím kraje a v dlouhodobém vývoji je narůst těchto výdajů neudržitelný. Systém není úsporný, proto se optimalizuje a integruje. Kraj musí financovat soukromé podnikání dopravců a pokrývat jim prokazatelnou ztrátu. Ti tak podnikají v podstatě bez rizika a naopak ještě chtějí své zisky dále navyšovat. Obce a města navíc nemusí v regionu na dopravní obslužnost přispívat tak jako v některých jiných krajích,“ řekl hejtman Lubomír Franc.

Náklady na dopravní obslužnost se každým rokem neúměrně navyšují. Zatímco v roce 2005 stály kraj dotované autobusové spoje necelých 195 milionů korun, loni to již bylo zhruba 262 milionů korun. V letošním roce pak mají autobusoví dopravci nasmlouvané spoje za asi 273 milionů korun, přičemž tyto výdaje ještě mohou stoupat. Celkem letos bude kraj silniční i drážní doprava stát více než 600 milionů korun.

Královéhradecký kraj optimalizuje a integruje dopravní systém, aby poskytl co nejlepší servis lidem a přitom náklady udržel v přijatelných mezích. Díky nutným úpravám by měli mít lidé od září k dispozici o dvacet procent více spojů, které ale budou úspornější díky lepšímu využití typů autobusů. Po kraji také budou moci lidé jezdit na jednu jízdenku a spoje na sebe budou bezprostředně navazovat. Všem cestujícím se tak výrazně usnadní jejich dojíždění do zaměstnání, škol či k lékaři.

O změnách v systému dopravy kraj informuje průběžně od března, zástupci krajského organizátora dopravy společnosti Oredo se starosty již několik týdnů jednají a vysvětlují jim vše potřebné. Královéhradecký kraj rovněž 28. července pořádá pro starosty speciální seminář o dopravní obslužnosti. Od řady starostů již má kraj na rozšíření optimalizovaného a integrovaného systému dopravy pozitivní reakce. Obce ani města si také v Královéhradeckém kraji – na rozdíl od některých jiných regionů - na zajištění spojů nebudou muset nic připlácet.

„Jednání čtyř velkých dopravců, kteří se paktují proti kraji, je neseriózní. Jejich tvrzení o kolapsu dopravy hraničí s šířením poplašné zprávy. Kraj provozovatelům dopravy nikdy nevyhrožoval, ale musí naopak neustále čelit jejich nátlaku. V takové situaci musíme samozřejmě počítat i s variantou, že si dopravci budou chtít vzít cestující jako rukojmí a přestanou jezdit. Proto zřejmě budeme muset začít jednat s jinými společnostmi, které by spoje zajistily místo těch stávajících,“ dodal hejtman Franc.

Integrovaný dopravní systém již úspěšně funguje od roku 2004 na Broumovsku, Náchodsku a Rychnovsku. Od září by se měl rozšířit na celý kraj. Konkrétní změny v jízdních řádech budou zveřejněny v srpnu. Počet autobusů k obsluze integrovaného území by se měl snížit ze 179 na 143 vozů. Nižší počet autobusů by však měl najezdit více kilometrů. Většina autobusů má být také menšího typu s nižšími provozními náklady.

TZ Královéhradecký kraj
Dopravci varují před kolapsem autobusové dopravy ve Královéhradeckém kraji