Hospodářské výsledky Škoda Group za rok 2022
Škoda Group vyrobí pro Brno 20 tramvají ForCitySmart 45T. Aktuálně je v provozu pět vozů, do konce roku 2025 přibude dalších patnáct. Foto DPMB

V loňském roce se skupině Škoda dařilo, zvýšila výrobní kapacitu i finanční ukazatele. Dodala zákazníkům 213 vozů, tržby vzrostly meziročně o 26 procent.

 

V loňském roce se skupině Škoda dařilo, zvýšila výrobní kapacitu i finanční ukazatele. Dodala zákazníkům 213 vozů, tržby vzrostly meziročně o 26 procent.

 

I přes přetrvávající dopady pandemie covid-19, která v předchozích letech tvrdě zasáhla celý dodavatelský řetězec, a dopadům ruské invaze na Ukrajinu, dosáhla Škoda Group ("skupina") v roce 2022 stabilních výsledků se zvýšenou úrovní tržeb a EBITDA. Přestože skupina čelila významným výzvám spojeným s těmito dopady, které se projeví i v roce 2023, podařilo se jí zvýšit všechny hlavní finanční výsledky. Tržby vzrostly na úroveň 763,7 milionu EUR, což představuje meziroční nárůst o 26 %, a upravená EBITDA vzrostla o 22 % na 50,2 milionu EUR. Současně Škoda Group zahájila rozsáhlý transformační program, jehož cílem je vytvořit ze skupiny mezinárodního a konkurenceschopnějšího hráče.

Naše skupina rok od roku roste a v průběhu roku 2022 jsme dosáhli mnoha nových milníků. Růst upravené EBITDA o 22 % je velmi pozitivní navzdory výzvám, kterým jsme čelili, a ukazuje, že transformační program, zahájený v loňském roce, přinesl první výsledky. V rámci skupiny se zvýšily nejen finanční ukazatele, ale také výrobní kapacita a výkonnost. V roce 2022 jsme dodali 213 vozů a počet výrobních hodin meziročně stoupl o 29 % na 4,4 milionu,“ říká Didier Pfleger, CEO Škoda Group.

Škoda Group prošla v roce 2022 velkými změnami. V únoru se stal novým CEO skupiny Didier Pfleger a krátce poté začala Škoda vytvářet novou organizační strukturu, definovat novou strategii a transformační program. Skupina otevřela novou pobočku v Itálii a začátkem roku 2023 získala nové podniky v Rakousku (Molinari Rail) a Belgii (The Signalling Company). V roce 2022 vytvořila Škoda Group více než 900 nových pracovních pozic s vysokou přidanou hodnotou, které mají zásadní pozitivní dopad v regionech, kde skupina působí.

Škoda Group vyrábí nízkopodlažní tramvaje, elektrické lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, soupravy metra, elektrobusy a trolejbusy a také řídicí a pohonné systémy. Zaměstnává 8 000 lidí v několika výrobních závodech v České republice a ve Finsku. Obchodní jednotky má skupina také v Německu, Itálii, Rakousku, Polsku, Maďarsku a na Ukrajině.


Hospodářské výsledky Škoda Group za rok 2022