Evropský týden mobility - Den bez aut

22. září je v celé Evropské unii Evropským dnem bez aut a podobně je tomu i v desítkách českých a moravských měst.

22. září je v celé Evropské unii Evropským dnem bez aut a podobně je tomu i v desítkách českých a moravských měst.

Lidé si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jak by to mohlo na ulicích našich měst vypadat, kdyby lidé častěji dávali přednost MHD, pěší chůzi nebo jízdnímu kolu před automobily. V zapojených městech proto zavřou některou z ulic či náměstí a budeme si tak moci užít alespoň jeden den své město bez aut.

V Praze bude po celý čtvrtek 22. září uzavřena pro motorová vozidla ulice Národní a její prostor bude patřit pěším a cyklistům. Na silnici vzniknou příjemné odpočinkové zóny v těsné blízkosti projíždějících tramvají, chodníky budou zablokovány stánky, aby pěší každopádně museli na silnici, a vše bude doprovázeno zajímavým programem.

Svůj stánek zde bude mít i organizátor Pražské integrované dopravy ROPID, ve kterém bude k vidění především technika, která je spojena se systémem veřejné dopravy v Praze a jejím okolí.

Ve stánku Infocentra Dopravního podniku hlavního města Prahy mimo jiné zhlédnete město z dosud nepoznané perspektivy - z pohledu řidiče tramvaje a autobusu. Zajímavá bude jistě i výstava „Fenomén Křižík“, vztahující se k 125 letům tramvajové dopravy v Praze, která ukazuje technologický vývoj v MHD.

Podrobný program na: http://www.cistoustopou.cz/cista-mobilita/akce/den-bez-aut-na-narodni-217

Akci pro veřejnost připravila i Dopravní společnost Zlín – Otrokovice, která bude tento den přepravovat cestující zadarmo.

Podobně jako v loňském roce se i letos ve čtvrtek 22. září Dopravní společnost Zlín – Otrokovice zapojí do akce Den bez aut. V celé síti MHD ve Zlíně, Otrokovicích i Želechovicích nad Dřevnicí budou moci lidé v tento den cestovat bez jízdenky. Revizoři budou mít dovolenou a nebude fungovat ani systém pro zasílání SMS jízdenek na mobilní telefony.
„Zveme širokou veřejnost, aby během Dne bez aut skutečně nechala své automobily v garážích či na parkovištích a aby si lidé zcela zadarmo vyzkoušeli, že se mohou dostat do cíle svých každodenních cest trolejbusem nebo autobusem DSZO. Máme moderní nízkopodlažní a v řadě případů i klimatizovaná vozidla a hustou síť spojů, linek i zastávek. V přepočtu na přepravené osoby zabereme v městském prostoru mnohem méně místa než individuální automobilová doprava. A naše trolejbusy nevypouštějí v ulicích města vůbec žádné emise,“ říká ředitel DSZO Josef Kocháň.
I během Dne bez aut zůstanou otevřena předprodejní místa DSZO a v provozu budou též jízdenkové automaty. Pokud by si však někdo chtěl v tento den koupit lístek ve vozidle, řidič cestujícího upozorní, že aktuálně žádnou jízdenku nepotřebuje. „Prosíme cestující, aby se nenechali zmást fungujícími označovači jízdenek ve vozidlech, protože je z technologických důvodů nelze na celý den vypnout. Opravdu do nich 22. září žádné jízdenky vkládat nemusí,“ zdůraznil vedoucí dopravního úseku Pavel Nosálek. 

Také město Chrudim se připojí k Evropskému dni bez aut.
Ve čtvrtek 22. září bude uzavřen úsek silnice u MŠ Dr. Malíka a MŠ Strojařů, kde bude probíhat program zaměřený na prevenci úrazů u dětí v roli chodce, cyklisty a bezpečnou  cestu do školy.
Společnost Arriva Východní Čechy připravila ve spolupráci s městem Chrudim pro cestující jízdné v rámci MHD zdarma.

MHD zdarma bude ve čtvrtek 22. září také např. v Otrokovicích, Kolíně,  Karlových Varech, Vsetíně a v Litoměřicích.


Evropský týden mobility - Den bez aut
Foto Praha.eu