Do Zlína přivezli čtyřdveřový bateriový trolejbus ŠKODA 30Tr

První ze sedmi vozidel pro připravovanou trolejbusovou linku do Kostelce, Štípy a k ZOO Lešná, přivezla přepravní firma do Zlína v sobotu 12. ledna.
První ze sedmi vozidel pro připravovanou trolejbusovou linku do Kostelce, Štípy a k ZOO Lešná, přivezla přepravní firma do Zlína v sobotu 12. ledna.
Projekt rozšíření trolejbusové dopravy k ZOO Lešná je podmíněn mimo jiné pořízením sedmi nových bateriových trolejbusů. Jde o čtyřdveřová vozidla (poprvé v historii zlínského dopravního podniku budou nasazena do provozu čtyřdveřová vozidla) typu ŠKODA 30Tr od Škody Electric. Karoserii dodává SOR Libchavy. Všech sedm těchto nových trolejbusů má být podle smlouvy dodáno do Zlína v termínu do 19. března 2019.

"Trolejbus tohoto typu jsme zatím ve Zlíně a Otrokovicích neměli. V minulosti ale jezdilo v naší síti MHD několik autobusů od výrobce SOR, takže tato značka pro nás není neznámá,“ konstatoval vedoucí údržby DSZO Antonín Červenka.

Trolejbus 30Tr je dlouhý 12,180 metru, široký 2,55 metru. Je nízkopodlažní, klimatizovaný, má 22 míst k sezení a 58 míst k stání, mohou v něm být přepravovány současně až dva invalidní vozíky. Větší počet dveří by měl urychlit nástup a výstup cestujících na zastávkách. Vůz funguje jako trolejbus, ale je vybaven trakčními bateriemi, které umožní jeho jízdu na vzdálenost až 12 kilometrů mimo trolejové vedení. Při návratu pod troleje se baterie během jízdy opět dobíjejí.

„Realizace našeho projektu na zavedení trolejbusové dopravy do Kostelce, Štípy a k ZOO Lešná tedy plynule pokračuje. Věřím, že ze strany DSZO budou na konci března vytvořeny podmínky, aby mohly být plánované nové linky č. 4 a 5 do této lokality zavedeny,“ řekl ředitel DSZO Josef Kocháň.

Cena za pořízení sedmi bateriových trolejbusů činí téměř 94 milionů korun (bez DPH). Nákup těchto nových vozů byl možný především díky 85procentní dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Dotace představuje částku 79,7 milionu korun.

Informační systém pro cestující zahrnující vnější informační panely a vnitřní LCD panely dodává do trolejbusů společnost BUSE, palubní počítače Herman systems a označovače jízdenek Mikroelektronika.

Do Zlína byl zatím dodán jen první ze sedmi nových trolejbusů a ani ten ještě DSZO nepřevzala do svého vozového parku. Bude jej několik týdnů využívat v dílnách a mimo pravidelné linky MHD jen pro školení pracovníků údržby a řidičů. Ze Škody Electric budou postupně dodávány další objednané vozy.

Zdroj: DSZODo Zlína přivezli čtyřdveřový bateriový trolejbus ŠKODA 30Tr
Do Zlína přivezli čtyřdveřový bateriový trolejbus ŠKODA 30Tr
Do Zlína přivezli čtyřdveřový bateriový trolejbus ŠKODA 30Tr