Další elektrické autobusy Scania do Östersund

Scania dodá Vy Buss AB do švédského města deset elektrických autobusů, tentokrát první sériově vyráběné e-busy nové generace Scania Citywide LF.
Scania dodá Vy Buss AB do švédského města deset elektrických autobusů, tentokrát první sériově vyráběné e-busy nové generace Scania Citywide LF.
Sedm prvních dvanáctimetrových autobusů na elektřinu je součástí dlouhodobé strategie Östersund na přechod na dopravu zcela bez fosilních paliv a bude uvedeno do provozu 1. června 2021, další tři v létě 2022. Tím budou elektrifikovány dvě linky ve městě Östersund,  jedna třetina sítě. Nabíjení bude probíhat prostřednictvím sběrače na čtyřech dobíjecích stanicích, ostatní autobusové linky jsou provozovány primárně autobusy na alternativní paliva -  hydrogenovaný rostlinný olej (HVO) a řepkový metyl ester (RME). Elektřina pro flotilu v Östersund bude pocházet z vodní elektrárny v Billstånu v Jämtlandu.

Město od roku 2018 provozuje na jedné z nejdůležitějších linek - č. 6 mezi Torvallou a Brittsbo v testovacím provozu Scania Citywide LF. Ročně převeze 1 100 000 cestujících, denně ujede každý autobus 330 km. "Autobusy fungují dobře, bez větších poruch a bez ohledu na to, zda je minus 30 stupňů nebo 30 stupňů plus. Vozidla jsou spolehlivá, ekologická a tichá a elektrifikace má pozitivní vliv na prostředí pro obyvatele Östersundu," říká Andreas Ehrenborg, technický ředitel Vy. Podle průzkumu prováděného městem se zvýšil podíl cestujících cestujících MHD. 78 procent cestujících je s cestováním velmi spokojeno, 66 procent dotázaných vnímá jízdu elektrickými autobusy jako lepší nebo mnohem lepší ve srovnání s běžným autobusem a  83 procent uvedlo, že je pro ně pozitivní, že se elektřina vyrábí z lokálních zdrojů.